Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
sierpień
2017-08-15
Pielgrzymka Konfraterni św. Jakuba Starszego z Radzymina do Ossowa w 97 rocznicę Bitwy Warszawskiej

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego i 97 rocznicę Bitwy Warszawskiej świętowała cała Polska. Konfraternia Św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego (13 członków i 2 sympatyków stowarzyszenia) uczestniczyła w obchodach 97 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

Odrodzona Polska w 1918 r. nie miała granic, a jej istnienie było zagrożone z wielu stron. Największe niebezpieczeństwo dla odzyskanej niepodległości zagrażało od wschodu ze strony rosyjskich bolszewików, dla których „Rzeczpospolita była przeszkodą w poniesieniu rewolucyjnej żagwi na zachód w celu podpalenia świata”. Działania wojenne między Polską a Rosją bolszewicką trwały od lutego 1919 r. do października 1920 r. i formalnie zakończyły się traktatem pokojowym podpisanym w Rydze 18 marca 1921 r. Przełomem w tej wojnie był bój stoczony 15 sierpnia 1920 r. pod Ossowem (kilkanaście kilometrów od Warszawy), zwany Bitwą Warszawską lub „Cudem nad Wisłą” i uważany przez historyków za osiemnastą decydującą batalię w dziejach świata. Bitwa Warszawska uratowała niepodległość Polski i ocaliła zachodnią Europę przed rewolucją bolszewicką.

Pątnicy Jakubowi rozpoczęli świąteczną pielgrzymkę w Radzyminie na Cmentarzu Żołnierzy Polskich poległych w 1920 r. gdzie obok mogił żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej, znajduje się kwatera żołnierzy polskich, którzy zginęli w 1939 r. oraz groby żołnierzy z organizacji konspiracyjnych, którzy stracili życie w latach 1939 – 1944.  Pielgrzymi zapalili lampki na wspólnej mogile, a przed kaplicą z obrazem Matki boskiej Ostrobramskiej odmówili modlitwę za zmarłych.

Dalej szlak prowadził Drogą św. Jakuba nazwaną Cudu nad Wisłą. Po przejściu kilku kilometrów przez miejscowości Ciemne, Czarne, łąkami i polami, gdzie na rozstajach dróg stoją kapliczki i krzyże, pątnicy weszli w piękny las mieszany z przewagą wysokich sosen, który kryje wiele tajemnic z walk Polaków o niepodległość Ojczyzny. Jedną z nich jest bezimienna mogiła
z czterema brzozowymi krzyżami – miejsce pochówku Polaków zamordowanych przez Niemców w 1943 r.

Droga Cudu nad Wisłą doprowadziła pielgrzymów do Kobyłki. Miasto jest młode (prawa miejskie uzyskało w 1969 r.), ale jego historia sięga XIV wieku. Sto lat później wieś była znana w okolicy jako Targowa Wola. Przez kilka wieków sprzedawano tu konie, które nie znalazły nabywców na jarmarkach warszawskiej Pragi. To zajęcie mieszkańców sprawiło, że z czasem Targowa Wola zaczęła być nazwana Kobyłką. Pielgrzymi nawiedzili tutejszą Bazylikę Świętej Trójcy, uznaną przez historyków sztuki za „perłę baroku”. Parafia w Kobyłce powstała na początku XV w. Obecny kościół został wybudowany w pierwszej połowie XVIII w.
z inicjatywy i fundacji bp. Marcina Załuskiego. Cennymi zabytkami w bazylice są ambona i chrzcielnica w stylu rokoko. Świątynię zdobią unikatowe stacje drogi krzyżowej wykonane metodą al fresco, wydobyte spod tynku w 2000 r. Niezwykle wartościowym zabytkiem z XVIII w. jest fragment mistrzowskiego figuralnego przedstawienia sceny ukrzyżowania. Figury dwóch łotrów i ich krzyże ocalały. Rzeźby Chrystusa na krzyżu, Matki Boskiej i św. Jana zostały zrabowane przez żołnierzy francuskich w 1811 r. i wywiezione do Paryża. Uwagę zwraca też wielki żyrandol wykonany z brązu w technice złocenia ogniem.
Kościół Świętej Trójcy był Kościołem Jubileuszowym w 2000 r. W bazylice znajdują się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i relikwie krwi św. Jana Pawła II oraz innych świętych.  W 2011 r. świątynia otrzymała tytuł honorowy bazyliki mniejszej. Obok kościoła stoi pomnik z wizerunkiem jego fundatora bp. Marcina Załuskiego oraz z wizerunkami braci Załuskich: Józefa Andrzeja i Andrzeja Stanisława, wybitnych postaci XVIII w. założycieli Biblioteki Załuskich w Warszawie. Z bazyliki pielgrzymi udali się na Stary Cmentarz w Kobyłce (założony w 1803 r.)  gdzie zapalili lampki i odmówili modlitwę przy kwaterze obrońców Ojczyzny w 1920 r.

Z Kobyłki Droga Cudu na Wisłą doprowadziła pątników do celu pielgrzymki, jakim była wieś Ossów. Tu, w kaplicy na cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. została odprawiona Msza Święta upamiętniająca 97 rocznicę tego historycznego starcia żołnierzy polskich z armią bolszewicką. Celebrze przewodniczył ks. abp Henryk Hoser. Swoją homilię poświęcił „Najświętszej Maryi Pannie z ciałem i duszą wziętej do niebieskiej chwały” oraz „niezwykłemu wydarzeniu, jakim był Cud nad Wisłą. Podkreślił, że tego Cudu nie sposób zrozumieć bez wiary w obecność Maryi na polu walki. Bój pod Ossowem to była walka między dobrem a złem. Cud nad Wisłą był zapowiedziany, zanim się stał. Zapowiedzią był Cud nad Marną, który ocalił Paryż w 1918 r. W 1920 r. żołnierz polski szedł do walki z przeświadczeniem, że uczestniczy w obronie Ojczyzny, którą odzyskał po 123 latach niewoli. Matka Boska dała mu ducha, dała mu siłę do tej walki. W 1920 r. Polska uniemożliwiła bolszewikom zajęcie Berlina i Paryża. Europa szybko zapomniała o tym i dziś też nie chce pamiętać swego ocalenia. Europa Zachodnia izoluje Polskę, bo nie chce Europy Narodów, a taką wizję Europy ma Polska. Nasz kraj nie chce być zgrupowaniem zachodnich banków, zachodnich korporacji, zachodnich fabryk. Nasz naród chce znać swoją historię, bo narody, które nie znają historii tracą orientację; nie wiedzą, dokąd iść. Oby Cud nad Wisłą trwał, abyśmy mogli iść ku przyszłości”. Tymi słowy abp Hoser zakończył homilię, która wzbudziła entuzjazm uczestników Mszy. Po zakończeniu Eucharystii delegacje władz państwowych i samorządowych złożyły kwiaty przed kaplicą.

Obchody rocznicowe dopełniło widowisko plenerowe - Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r., które oglądało kilka tysięcy ludzi zafascynowanych wielką historią dziejącą się na ich oczach.

tekst i fot. Ewa Wasiak
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;