Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
wrzesień
2017-09-24
Piesza pielgrzymka „Camino de Santiago 2027”. Rok 2 Kalisz – Żytawa. Etap 1 Kalisz – Ostrów Wielkopolski – Bartniki

W sobotę 23 września 2017 roku w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zainaugurowano drugi rok pieszego pielgrzymowania do Santiago de Compostela. Pielgrzymi skupieni w Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej WP oraz wszyscy chętni pielgrzymują weekendowo od września 2016 roku z Warszawy na Zachód Europy. Wiosną tego roku dotarli do Kalisza. Zaś od jesieni do wiosny 2018 mają zamiar przejść drogę z Kalisza do Żytawy.

W sobotę 22 pątników zgromadziło się w kaliskiej bazylice przed łaskami słynącym obrazem „Świętej Rodziny”, by w polskim Nazaret rozpocząć dalszą drogę do św. Jakuba w Composteli. Eucharystię w intencji pątników sprawował ks. Piotr Machała, który na zakończenie dokonał aktu zawierzenia pielgrzymów św. Józefowi. Umocnieni wsparciem Opatrznościowego Stróża Bożej Rodziny, pątnicy rozpoczęli drogę do Żytawy – do granic Polski.

 Pod kierunkiem Małgorzaty Kubiak-Walczak, kaliskiej przewodniczki PTTK oraz red. Adama Szymańskiego z „Radio Rodzina” pielgrzymi wyruszyli spod świątyni w kierunku Skalmierzyc. Obficie padający deszcz nie zniechęcał pani przewodnik przed zaznajamianiem piechurów z historią mijanych miejsc. Życzliwy pan redaktor, przeprowadzający rozmowy z pielgrzymami, doznał również łaski przemoknięcia na szlaku. Po drodze do Skalmierzyc pątnicy mijali w dzielnicy Szczypiorno koszary gdzie internowani byli żołnierze Legionów Polskich, którzy odmówili zgody na przysięgę wierności cesarzowi niemieckiemu. Dzięki tym żołnierzom, którzy grali w piłkę ręczną w obozie, w 1919 r. narodziła się specyficznie polska odmiana tej gry – szczypiorniak.

Po opuszczeniu Kalisza, pielgrzymi wkroczyli do Nowych Skalmierzyc. Tu w okresie zaborów przebiegała granica rosyjsko-pruska. Na rogatkach miejscowości przypomina ten fakt skwer historyczny. Idąc dalej piechurzy nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej Królowej Aniołów w Skalmierzycach. Madonna skalmierzycka czczona jest od XV w. W dowód wdzięczności za pokonanie Turków, król Władysław IV ofiarował w 1634 r. jako wotum –  srebrny ryngraf. W roku milenium chrztu Polski Prymas Tysiąclecia Stefan kard. Wyszyński dokonał koronacji obrazu. W 2017 r. biskup kaliski Edward Janiak ogłosił Panią Skalmierzycką – Patronką gminy Nowe Skalmierzyce. Na placu przy sanktuarium znajduje się słupek z muszlą św. Jakuba wskazujący najkrótsza drogę do Santiago de Compostela.

Przemierzając dalej Wyżynę Kaliską, pątnicy dotarli do Biskupic Ołobocznych. Drewniany kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła otworzył specjalnie dla pątników miejscowy proboszcz ks. Damian Marynowski. Krótka modlitwa i wysłuchanie opowieści gospodarza, były wspaniałą chwilą odpoczynku od padającego deszczu. Droga z Biskupic Ołobocznych do przedmieść Ostrowa Wielkopolskiego wiodła urokliwymi polnymi drogami oraz leśnymi duktami. Pielgrzymi dzień zakończyła wspólna kolacja w Ostrowie Wielkopolskim.

W niedzielę w godzinach porannych piechurzy udali się do ostrowskiej konkatedry pw. św. Stanisława BM, gdzie uczestniczyli w eucharystii. Po zakończonej Mszy św. na pątników przed neoromańską świątynią oczekiwała pani Adela Szczepniak miejscowa przewodniczka PTTK. Przybliżyła ona zebranym historię konkatedry oraz ważniejszych obiektów i postaci związanych z Ostrowem Wlkp. Wśród osób warto wymienić Prymasów Polski: Mieczysława Ledóchowskiego (1822 – 1902) i Edmunda Dalbora (1869 – 1926) oraz Sł. Bożego ks. Stanisława Rolewskiego (1887 – 1936), którego doczesne szczątki spoczywają w konkatedrze. Wszystkich pielgrzymów zainteresowała figura „Pielgrzyma”, postawiona w podcieniach konkatedry. Jest to dziewiętnastowieczna rzeźba Władysława Marcinkowskiego, która pierwotnie stała na mogile księdza Konstantego Chiżyńskiego pochowanego na Starym Cmentarzu w Ostrowie Wlkp.

Pod kierunkiem pani przewodnik, pątnicy wyruszyli w kierunku Jankowa Przygodzkiego, gdzie opiekunem parafii jest św. Józef. Następnie zaś przez Topolę Wielką i Tarchały Wielkie dotarli do Odolanowa. Patronem Ziemi Odolanowskiej i miejscowej fary, jest św. Marcin. Legionista, mnich i biskup jedzie konno na okazałym odolanowskim pomniku.

Rzeka Barycz, którą pątnicy przekroczyli w niedzielę dwukrotnie, towarzyszyła im na ostatnich 10 kilometrach. Od Odolanowa Dolina Baryczy otworzyła przed idącymi swoje podwoje. Krocząc przez Rzeczyce i Uciechów przy jesiennej, ciepłej, bezdeszczowej aurze mieli szanse obserwować ptactwo skupiające się w klucze przed odlotem do cieplejszych krain. Dane im było również obserwować sławetną gospodarność i pracowitość miejscowych, obrazującą się m.in. bogatym, nasadzonym kwiatostanem wzdłuż przemierzanej drogi. Idąc wśród takich krajobrazów w niedzielę 24 września 2017 roku, pielgrzymi opuścili Wielkopolskę i wkroczyli na ziemie Dolnego Śląska. Gdzie w pierwszej miejscowości, do której doszli – Bartnikach, zakończyli weekendowe pielgrzymowanie.

Wszyscy idący do Santiago dziękują dobrodziejom swojej drogi. Tym, którzy udzielili im już wsparcia duchowego, na czele z biskupem polowym WP – JE ks. bp gen. Józefem Guzdkiem oraz wszystkim innym, którzy wspierali ich w drodze z Kalisza do Bartnik. Serdeczne Bóg zapłać kierują do wymienionych powyżej duchownych, przewodników PTTK oraz ludzi mediów (http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci/camino-de-santiago-2027-konfraternia-sw-). Dziękują również Panu Adamowi Gostyńskiemu z Kalisza, który koordynował pątnicze przedsięwzięcie na Ziemi Kaliskiej. Wdzięczne uczucia kierowane są również w stronę dwóch pątników Piotra i Jana Pawła Szarko, którzy od Ostrowa Wielkopolskiego do Bartnik przyklejali jakubowe muszelki, by ułatwić wędrówkę przyszłym piechurom. Wszystkim ludziom dobrej woli, napotkanym na pątniczym szlaku – Serdeczne Bóg zapłać!

Kolejne weekendowe przejście na Szlaku Jakubowym: Kalisz – Żytawa, będzie miało miejsce w dniach 21 – 22 października. Pielgrzymi będą szli, z Bartnik przez Milicz do Prusic. Szczegóły na: www.santiago.info.pl. Zapraszamy!!!

Łukasz Stefaniak
Foto: Piotr Szarko

Więcej zdjęć znajdziesz w naszej galerii >>>

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;