Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
październik
2017-10-22
Światowy Dzień Misyjny w katedrze polowej Wojska Polskiego

Decyzją Stolicy Apostolskiej już od 91 lat, w przedostatnią niedzielę października obchodzony Światowy Dzień Misyjny. Katolicy na całym świecie swoimi modlitwami i ofiarami materialnymi wspomagają młode Kościoły na terytoriach misyjnych. Po Niedzieli Misyjnej, 22 października, której tegoroczne hasło brzmi „Idźcie i głoście” – następuje Tydzień Misyjny. Ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podczas konferencji prasowej w nawiązaniu do tego wydarzenia   powiedział: „Świętowanie Niedzieli Misyjnej ma nas obudzić, abyśmy się w dzieło misyjne Kościoła jeszcze bardziej zaangażowali”.

Również w katedrze polowej Wojska Polskiego Niedziela Misyjna miała wyjątkowy charakter. Przygotowania do tego dnia rozpoczęto znacznie wcześniej. Z okazji Niedzieli Misyjnej zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci pod tytułem „Jak pomagam dzieciom na misjach?” Do udziału w konkursie zaproszono dzieci z garnizonowych parafii warszawskich: parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej na Bemowie, parafii pw. św. Jana Pawła II w Wesołej, parafii pw. św. Józefa w Legionowie oraz parafii katedry polowej WP.

Dzięki zaangażowaniu katechetów z tych parafii, udział w konkursie wzięło 50 dzieci. Po zakończeniu specjalnej Mszy św. o godz. 13.00, na którą przyjechały dzieci z rodzicami ogłoszono wyniki konkursu i wręczono medale, puchary i nagrody. Mszy św. przewodniczył ks. ppor. Daniel Piejko, który wygłosił również homilię, skierowaną przede wszystkim do najmłodszych uczestników tej Liturgii. Po Mszy św. w sali przy zakrystii odbyło się spotkanie grupy misyjnej wraz z dziećmi i ich rodzicami. Był tort i rozmowy, nawiązała się więź, która mamy nadzieję, zaowocuje dalszą współpracą. Dzieci i ich rodzice opuścili katedrę szczęśliwi, tym bardziej, że żadne dziecko nie wyszło bez nagrody. Obiecaliśmy sobie, że spotkamy się na pewno za rok, a może nawet jeszcze wcześniej.

Ale to nie jedyne wydarzenie związane z misjami, które miało miejsce w katedrze. Zorganizowano kiermasz misyjny, z którego dochód przeznaczono na wsparcie dzieła misyjnego na świecie. Wierni, po zakończeniu uczestnictwa w Liturgii z zainteresowaniem oglądali dzieła wykonane przez mieszkańców krajów misyjnych, jednocześnie hojnie ich nagradzając. Z radością kupowali upominki z Peru czy krajów afrykańskich.

Na świecie pracuje 350 tysięcy misjonarzy, z czego ponad 2 tysiące to Polacy. Niedziela Misyjna kieruje nasze modlitwy i myśli w te miejsca na świecie, gdzie 5 miliardów ludzi nie jest ochrzczonych. Fundusze są przeznaczone na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, szkół, a także formację katechistów i kapłanów.

Tego dnia grupa misyjna aktywnie włączyła się w nabożeństwa, opracowując m.in. modlitwę wiernych.

Cała oprawa tego niezwykłego dnia dla wiernych Kościoła Katolickiego, Niedzieli Misyjnej, wymagała zaangażowania wielu osób, którym Grupa Misyjna składa serdeczne podziękowania. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć Proboszczowi parafii katedry polowej Wojska Polskiego, ks. ppłk Mariuszowi Tołwińskiemu, który oprócz duchowego wsparcia, udzielał nam wszelkiej, potrzebnej pomocy.

opr. Danuta Berezowska
sekretarz referatu misyjnego OP

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;