Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
październik
2017-10-21
Łotwa: Uroczysty pochówek polskich Legionistów

21 października o godz. 12.00, w miejscowości Ławkiesy na Łotwie (Laucesa) odbył się uroczysty pochówek polskich Legionistów, poległych w wojnie z bolszewikami w 1919 r. pod Dyneburgiem (Daugavpils). W latach 1919 - 1920 Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Edwarda Rydza – Śmigłego, brało udział w tzw. Kampanii Łatgalskiej, w efekcie której połączone siły polsko-łotewskie wyzwoliły terytorium Łatgalii z rąk bolszewików. Na podstawie odnalezionych szczątków oraz przeprowadzonych badań genetycznych, antropologicznych i medyczno-sądowych, ustalono nazwiska poległych we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Siedmiu z nich należało do 1. Dywizji Piechoty Legionów, natomiast dwóch pozostałych pochodziło z 1. Pułku Czołgów.

Dowódca PKW Łotwa mjr Marek Potorski wraz z delegacją żołnierzy oraz wojskową asystą wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych. Na uroczystości byli obecni: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Łotwie Ewa Dębska, Kierownik Oddziału Integracji Społecznej i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Departamentu Integracji Społecznej Ministerstwa Kultury Republiki Łotewskiej Anita Kleinberga, Attache Obrony RP na Łotwie płk Roman Opalach, Prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, żołnierze 1 batalionu łotewskiego z Dyneburga, harcerze oraz Polacy mieszkający na Łotwie.

 Msza święta  w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Ławkiesach odprawiona była pod przewodnictwem biskupa Diecezji Jełgawskiej Edwarda Pawłowskiego, wraz z licznie zgromadzonym duchowieństwem. Podczas uroczystej Eucharystii homilię wygłosił kapelan PKW Łotwa ks. mjr Grzegorz Przewrocki. „Oddajemy ich szczątki narodowi łotewskiemu i polskiemu, aby można było na ich trumnach złożyć pożegnalny pocałunek. Dar Ojczyzny żegnającej bohaterów, którzy złożyli ofiarę swojego życia. Za ciebie Polsko, dla Twojej Chwały. Dla Twojej wolności. Dla Twojej niepodległości. I niepodległości bratnich narodów. Drodzy bracia i siostry w Chrystusie Panu, dzisiaj pochylamy się nad żywotami żołnierzy, którzy poszli na służbę niepodległości. Nadszedł wreszcie czas, kiedy armia żołnierza polskiego wychodzi z letargu niepamięci”.

Po Mszy św. głos zabrał wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. „Jestem dzisiaj tutaj, by w imieniu Rządu Rzeczpospolitej Polskiej oddać hołd 9 żołnierzom Wojska Polskiego z elitarnych jednostek I i III dywizji Piechoty Legionów oraz I Pułku Czołgów, którzy bohatersko polegli jesienią 1919 roku w walkach z bolszewikami pod Daugavpils. Byli jednymi z tak wielu, którzy w myśl pieśni legionowej: „na stos rzucili swój życia los”- powiedział Minister Sellin, który podkreślił, że każdy polski żołnierz powinien otrzymać „godne miejsce wiecznego spoczynku”. „Musimy być razem, aby obronić naszą wolność. Wiemy, że jeśli jeden z naszych narodów traci wolność, to za chwilę też traci drugi” – dodał polityk. Następnie Pan Minister złożył serdeczne podziękowanie za pomoc i udział w uroczystościach dla żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej.

Szczątki legionistów w asyście wojskowej zostały przeniesione na miejsce pochówku, odegrano hymny państwowe Łotwy oraz Rzeczypospolitej Polskiej. Po złożeniu trumien do grobów, oddano salwę honorową, a następnie odegrano „Śpij kolego”. Przedstawiciele władz państwowych oraz przybyli goście złożyli wieńce.

Zakończenie uroczystości pogrzebowych zostało uwieńczone koncertem patriotycznym w Polskim Centrum Kultury w Dyneburgu, z okazji XX rocznicy istnienia i działalności.

ppor. Małgorzata Zakrzewska
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;