Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
październik
2017-10-25
Warszawa: Msza św. w 99. rocznicę powstania Sztabu Generalnego WP

Obchody 99. rocznicy powstania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zainaugurowano dziś Mszą św. w katedrze polowej. Eucharystii przewodniczył bp Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy podkreślił, że Sztab Generalny jest „mózgiem i sercem polskiej armii”, o czym trzeba pamiętać szczególnie w rozpoczynającym się roku stulecia jego istnienia. Życzył żołnierzom i pracownikom Sztabu, aby styl ich służby zapisał się złotymi zgłoskami w historii armii i naszego narodu.

Na początku Mszy św. przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy Batalionu Reprezentacyjnego WP.

W homilii bp Guzdek zwrócił uwagę, że współczesnego człowieka często dotyka kryzys tożsamości. – Jest jeden podstawowy warunek, niezbędny do tego, aby człowiek poświęcił swoje zdrowie a nawet życie. Musi on znać cel, do którego zmierza i być przekonanym o swojej misji. Musi znać wartości, które są godne największych poświęceń – powiedział.

Biskup podkreślił, że kryzys tożsamości jest coraz bardziej powszechny: dotyka instytucji małżeństwa, powołanych do kapłaństwa, pojawia się także w armii – we wspólnocie stróżów pokoju, bezpieczeństwa i wolności naszej Ojczyzny. 

– Co może myśleć o polskiej armii młody, zdolny człowiek, do którego wciąż docierają sprzeczne informacje o priorytetach wojska, o jego sile i znaczeniu, o ciągłych reformach w strukturach dowodzenia w siłach zbrojnych? Czyż nie będzie stawiał pytań: Jaki jest sens i czy warto być żołnierzem? Kim jestem jako żołnierz? – pytał bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy przypomniał, że papież Franciszek podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży przestrzegał przed „sprzedawcami dymu”, czyli ludźmi, którzy „sprzedają” fałszywe iluzje, czarują słowem, nie myśląc o konsekwencjach.

Zdaniem bp. Guzdka nie może zabraknąć determinacji, mądrości i odwagi, aby odpowiadać na pojawiające się pytania i problemy. – Doświadczeni generałowie i oficerowie wiedzą, że armii jest potrzebne nowoczesne uzbrojenie, ale o jej sile ostatecznie decyduje duch żołnierza oraz świadomość jego tożsamości. Żołnierz zawodowy, który posiada przymioty obywatela, człowieka wewnętrznie wolnego, o prawym sumieniu, nie tylko wie, co robi, ale ma świadomość tego, kim jest. Ma swoją tożsamość i jasno nakreślony cel – powiedział.

Ordynariusz wojskowy sparafrazował słowa Jezusa z odczytanej Ewangelii: „Żołnierz może o sobie powiedzieć: Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby stać na straży niepodległości i suwerenności Ojczyzny. Moim powołaniem jest służba sprawie pokoju i bezpieczeństwa. W obronie tych wartości jestem gotów przelewać krew a nawet poświęcić swoje życie”. Jak podkreślił bp Guzdek „decyzja o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego to nie kaprys, ale świadomy i wolny wybór motywowany pragnieniem służenia najwyższym wartościom”.

Bp Guzdek zauważył, że stulecie SGWP będzie ważnym wydarzeniem dla całego środowiska Wojska Polskiego. – Z dzisiejszym dniem wchodzimy w setny rok istnienia tej najważniejszej instytucji w strukturach polskiej armii. Wszyscy noszący mundury Wojska Polskiego oczekujemy od Was jasnych, konkretnych i nie spóźnionych odpowiedzi na pytania nurtujące ludzi, którzy złożyli przysięgę wojskową – powiedział. Dodał, że na żołnierzach SGWP ciąży obowiązek „budowania pozytywnego wizerunku polskiej armii nie tyle słowem, co konkretnymi decyzjami”. 

Na koniec życzył zebranym wewnętrznej wolności. – Nie możecie ulec postawie wyrażonej słowami: byle tylko przetrwać i nie narazić się nikomu. Zbigniew Herbert w niezwykle trafny sposób przestrzegał przed „epidemią instynktu samozachowawczego” i udziałem w „przyspieszonych kursach padania na kolana” – powiedział. Zdaniem ordynariusza wojskowego żołnierze SGWP muszą być ludźmi o prawych sumieniach. – Możecie stracić wszystko, co można kupić za pieniądze, ale nie pozwólcie na utratę tego, czego za żadne pieniądze kupić się nie da – spokoju sumienia. Prawe sumienie jest bowiem przymiotem ludzi szlachetnych i wolnych – podkreślił.

Życzył też, aby pamiętali, że powinnością żołnierzy i pracowników SGWP „jest myśleć i mówić prawdę, zawsze w trosce o wzmocnienie siły armii”. – Trzeba mieć odwagę, jeśli przyjdzie taka godzina, aby powiedzieć wielkie „tak” albo wielkie „nie”. Nigdy nie pytajmy: „Czego żądają ode mnie okoliczności?”, ale: „Czego żąda ode mnie Ojczyzna?” – zachęcał.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. płk Jan Domian oraz ks. dr Jan Dohnalik, kanclerz kurii Ordynariatu Polowego.

We Mszy św. uczestniczyło liczne grono oficerów, podoficerów i pracowników Sztabu Generalnego WP. Obecny był Szef Sztabu gen. broni Leszek Surawski wraz zastępcami i szefami poszczególnych zarządów. We Mszy św. uczestniczyli także uczniowie klas Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych o profilu mundurowym z Bolimowa.

Gen. Surawski podziękował bp. Guzdkowi za sprawowaną Eucharystię i wręczył mu obraz z widokiem bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach oraz okolicznościowy medal z okazji 100. rocznicy powstania Sztabu Generalnego.

Po Mszy św. bp Guzdek, gen. Surawski oraz jego zastępcy złożyli kwiaty w Kaplicy Katyńskiej.

Sztab Generalny Wojska Polskiego jest naczelną jednostką organizacyjną polskich Sił Zbrojnych. Do jego zadań należy planowanie rozwoju, mobilizacji i kierowania szkoleniem Sił Zbrojnych RP. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odpowiada za organizację i przygotowanie do działań organu dowodzenia i stanowiska dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.

99 lat temu, w dniu 25 października 1918 r. ukazał się dekret Rady Regencyjnej , który powoływał do istnienia Sztab Generalny. Jego pierwszym szefem został gen. Tadeusz Jordan-Rozwadowski.

kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;