Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości luty 2009 r.
2009-02-25
Uroczystości pogrzebowe mjr Stanisława Sieradzkiego ps. Świst

W Katedrze Polowej WP pożegnano dziś mjr Stanisława Sieradzkiego, ps. „Świst”, żołnierza batalionu „Zośka”, uczestnika Powstania Warszawskiego i instruktora harcerskiego. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Biskup Polowy WP, prof. dr hab. gen. dyw. Tadeusz Płoski. W wypełnionej druhami i druhnami świątyni cześć zmarłemu oddali rodzina, przyjaciele, towarzysze broni, żołnierze i przedstawiciele władz miasta.

Przed Mszą św. trumnę, okrytą biało czerwoną flagą, udekorowano wstęgą orderu wojennego Virtuti Militari. Przed trumną posterunek honorowy zaciągnęli żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego WP oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej.

W homilii Biskup Polowy przedstawił życiorys zmarłego. Podkreślił bohaterstwo i umiłowanie ojczyzny, które były „motorem wszystkich jego działań”. Przypomniał jednak nie tylko wojenne losy, ale także jego skromność, przywiązanie do przyjaciół i gotowość niesienia pomocy. Biskup Tadeusz Płoski przypomniał zasługi „Śwista” w upowszechnianiu wiedzy o Armii Krajowej i Powstaniu Warszawskim. „Widzimy go jak prowadzi Rajd Arsenał, Rajd Sieczychy, Rajd Szlakiem Bojów „Zośki”, pamiętamy jak prężyli się przed nim harcerze oddając meldunek, był naszym przyjacielem i druhem” – powiedział. Przypomniał też kilka najbardziej wstrząsających wspomnień, pisanych ręką „Śwista” związanych z bohaterską i wojenną epopeją mjr Sierdzakiego. m. in. akcje w ramach Szarych Szeregów i walki w jakich brał udział podczas Powstania Warszawskiego.
Nawiązując do przypadającej w tym dniu Środy Popielcowej Biskup Płoski powiedział m. in. na progu Wielkiego Postu chcemy uświadomić sobie, że świat ciała jest przemijający, że szczypta popiołu, która spada na głowę jest znakiem wartości życia doczesnego, to co może trwać wiecznie jest działaniem ducha – powiedział. Zachęcił wiernych do refleksji nad własnym życiem w rozpoczynającym się dziś Wielkim Poście. Niech okres ten stanie się dla nas szansą na przemianę naszego życia – powiedział.

Wraz z Biskupem Tadeuszem Płoskim Eucharystię koncelebrowali kapłani związani ze środowiskiem harcerskim m .in. ks. Henryk Kietliński, kapelan Warszawskiego Okręgu Szarych Szeregów i ks. Stefan Wysocki, również pełniący posługę wśród kombatantów Szarych Szeregów. Druhu Stanisławie żegnamy Cię jako człowieka wiary, bo Ty zawsze wierzyłeś w zmartwychwstanie Polski. Miałeś dar słowa i miłości Ojczyzny – mówił ks. Kietliński.
Reprezentujący środowisko Powstańców Warszawy, Edmund Baranowski, ujawnił decyzję o awansowaniu mjr Sieradzkiego na stopień podpułkownika.
W ciepłych słowach pożegnała „Śwista” także Barbara Wachowicz, która zachęcała młodzież zebraną w Katedrze Polowej, aby czerpiąc z doświadczenia życiowego mjr Sieradzkiego naśladowała przykład jego życia. Przemówienia w Katedrze Polowej zakończyło odczytanie wiersza Wandy Radzymińskiej, „Ostatnia modlitwa”.

Po Mszy św. trumna z ciałem mjr Stanisława Sieradzkiego została w asyście wojskowej wyprowadzona z Katedry Polowej i złożona w grobie na Powązkach Wojskowych. „Śwista” żegnały poczty sztandarowe wielu organizacji kombatanckich, harcerze, zuchy, weterani walk powstańczych, żołnierze Szarych Szeregów i licznie przybyli mieszkańcy Warszawy.

Dh. hm. Stanisław Sieradzki „Świst” urodził się 14 września 1921 r. Iłowie k. Działdowa. Swoją harcerską służbę rozpoczął jako harcerz w 1932 r. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej, jako ochotnik w 32 Pułku Piechoty. W listopadzie1939 r. został wywieziony na roboty do Prus Wschodnich. Po ucieczce w czerwcu 1942 r. i przybyciu do Warszawy podjął służbę w Szarych Szeregach. Działał w Małym Sabotażu, Grupach Szturmowych, Akcji „N”. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty AGRIKOLA. Od września 1943 r. był żołnierzem batalionu AK „Zośka”, kompanii „Rudy”. Podczas Powstania Warszawskiego przeszedł cały szlak bojowy batalionu z Woli przez Powązki, Stare Miasto, Śródmieście na Czerniaków. Ciężko ranny został ewakuowany z Przyczółka Czerniakowskiego na drugi brzeg Wisły. W listopadzie 1944 r. został zatrzymany w Garwolinie przez NKWD i osadzony na terenie obozu w Majdanku k. Lublina. Ratując się przed wywiezieniem na Syberię wstąpił do Wojska Polskiego i znalazł się w jednostce na terenie Przemyśla. Po opuszczeniu wojska powrócił do Warszawy i natychmiast włączył się do pracy w Chorągwi Mazowieckiej ZHP, jako instruktor Hufca Mińsk Mazowiecki /w latach 1945 -1949/. W tym czasie pojął też studia Szkole Głównej Handlowej. Aresztowany w 1949 r. przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Poddany okrutnemu śledztwu i oskarżony o próbę obalenia siłą ustroju państwa, skazany został wyrokiem Sądów Wojskowych w Warszawie w 1950 r. i w Rzeszowie w 1953 r. na karę śmierci, zamienioną na 15 lat więzienia. Więziony we Wronkach, Potulicach, Rzeszowie i Płocku.

W latach 1969 – 1998 był instruktorem Hufca Sulejówek im Batalionu „ZOŚKA”, Chorągwi Stołecznej ZHP, organizatorem i komendantem obozów harcerskich na Warmii i Mazurach oraz w Niemczech, a także przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Hufca i przez wiele lat szefem hufcowego zespołu „ BOHATER”. Od 1966 r. pełnił też funkcję sekretarza środowiska „Zośkowców”, współzałożycielem i członekiem Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. W latach 2001 – 2009 współpracował z Muzeum Harcerstwa.

Mjr Sieradzki został odznaczony m. in.: Srebrnym Krzyżem Virtuti Miilitari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalarskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Powstańczym, Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP z rozetą Mieczami, Orderem Uśmiechu.

kes
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;