Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości czerwiec 2008 r.
2008-06-29
Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła:Abp Sławoj Leszek Głódż otrzymał od Papieża Benedykta XVI paliusz

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obchodzona w Kościele katolickim 29 czerwca, to dzień szczególnej jedności z Papieżem. W Kościele na całym świecie zbierane jest tzw. świętopietrze, czyli datki na charytatywną działalność Ojca Świętego. Papież z kolei na znak więzi z Następcą św. Piotra wręcza paliusze mianowanym w ciągu ostatniego roku metropolitom. W tym roku przyjął go także abp Sławoj Leszek Głódź.

Wraz z nim paliusze otrzymało 40. mianowanych w ostatnim roku metropolitów, m.in. metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, kenijski kardynał John Njue, arcybiskup Nairobi, i łaciński patriarcha Jerozolimy, Fouad Twal. Paliusz otrzymał również pierwszy greckokatolicki metropolita Preszowa na Słowacji, abp Jan Babjak SJ.
Papież przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z nowymi metropolitami w Bazylice św. Piotra. W uroczystości wręczenia paliuszy wziął udział patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I. Ojciec Święty wygłosił homilię wspólnie z duchowym zwierzchnikiem prawosławia. Obaj też odmówili razem wyznanie wiary i udzielili błogosławieństwa.
Zgodnie z tradycją paliusze tkane są z wełny dwóch owiec, pobłogosławionych przez Papieża w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki (21 stycznia), potem wyszywa się na nich sześć krzyży. Gotowe paliusze do czasu wręczenia nowym metropolitom są przechowywane w specjalnej szkatule na grobie św. Piotra w Watykanie. Paliusz symbolizuje zagubioną owcę, którą na ramionach niesie Dobry Pasterz, a zatem wskazuje na misję pasterską metropolity.
Od Soboru Watykańskiego II dotychczasowy symbol władzy papieża - tiara - zastąpiony został przez paliusz. Z tego powodu paliusz noszony jest przez papieża także poza Rzymem, którego jest bezpośrednim metropolitą. Dla podkreślenia tej symboliki Benedykt XVI usunął ze swojego herbu tiarę i wprowadził do niego paliusz. Obecnie paliusz Benedykta XVI ma kształt okręgu z dwiema wypustkami i ozdobiony jest sześcioma czerwonymi krzyżami greckimi. Jest nieco szerszy i dłuższy niż paliusze metropolitów…
W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła na całym świecie zbierane jest tzw. świętopietrze, czyli datki na charytatywną działalność Ojca Świętego. W pierwszym roku pontyfikatu Benedykt XVI podkreślił właściwe znaczenie tej ofiary: „Obol św. Piotra jest najbardziej charakterystycznym wyrazem udziału wszystkich wierzących w charytatywnej działalności Biskupa Rzymu na rzecz Kościoła powszechnego. Ten gest ma nie tylko wymiar praktyczny, ale także jest wyraźnym symbolem, jest znakiem jedności z Papieżem i uwagi na potrzeby innych braci”. Przewodniczący Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, kard. Sergio Sebastiani, podkreślił w ubiegłym roku, że w dalszym ciągu największą pomoc materialną Stolicy Apostolskiej okazują Stany Zjednoczone, Niemcy i Włochy.

Biuro Prasowe KEP/jes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;