Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości lipiec 2007 r.
2007-07-30
Żołnierze "Żywiciela" u grobu kapłana męczennika Jerzego Popiełuszki

W trzecim dniu obchodów 63. rocznicy Powstania Warszawskiego 30 lipca 2007 r. w Kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu modlili się powstańcy ze „Zgrupowania Żywiciela”. – Ich ofiara, gdy stajemy przy ołtarzu Chrystusa, nabiera pełnego sensu; staje się światłem i drogowskazem dla nas, dla narodu, dla Ojczyzny - powiedział rozpoczynając Mszę św. w intencji bohaterów „Rzeczpospolitej Żoliborskiej” ks. prof. Janusz Strojny. – Módlmy się, byśmy umieli przyjąć ich dziedzictwo…

Do żoliborskiego sanktuarium u grobu Księdza Jerzego Popiełuszki przybyli żyjący Żołnierze Żywiciela, ale i młodsi mieszkańcy Żoliborza, dla których żywy jest nadal heroiczny etos ich dzielnicy, gdzie tyle śladów i znaków ofiarnej walki pokolenia płk. Mieczysława Niedzielskiego, ps. „Żywiciel”. Obok pocztu sztandarowego parafii z wizerunkiem Sługi Bożego Ks. Jerzego stanął poczet ze sztandarem Zgrupowania Żywiciel. To naturalna bliskość, zwłaszcza że dla Kapłana Solidarności etos Powstania Warszawskiego, etos Polski solidarnej i heroicznie ofiarnej był jednym z głównych motywów ewangelicznego przesłania. Przybył również poczet sztandarowy Solidarności Huty Warszawa, której kapelanem był Ks. Jerzy Popiełuszko.
Wśród gości oficjalnych obecna była m.in. Pani senator PiS Ewa Tomaszewska, burmistrz Żoliborza Janusz Baranowski, wiceburmistrz Michał Jakubowski, radni dzielnicy Żoliborz.
Ks. prof. Janusz Strojny w homilii rozważał m.in. kwestię powracającego pytania czy Powstanie Warszawskie miało sens? Czy Powstanie było błędem? – Wszystkim wątpiącym, poszukującym odpowiedzi, nie rozumiejącym patriotycznego zrywu, radzę poszukać jej w pytaniu: Czy miłość Boga, czy miłość Ojczyzny, wierność Bogu, Ojczyźnie, ludziom, umiłowanie wolności może być błędem?!, powiedział ks. prof. Strojny. Czy ofiara ich życia, złożona na ołtarzu Ojczyzny, dobrowolna i świadoma, była czymś niestosownym, mówił dalej ks. prof. Janusz Strojny, każdy wątpiący powinien je sobie postawić, by oczyścić nasze serca, nasze pragnienia, cele, nasze myślenie, ale także nasze widzenie dzisiejszej Warszawy i Polski.
To Chrystus powiedział, że nie ma większej miłości, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich. Taka była miłość Powstańców!- podkreślił Ks. Janusz Strojny.
W homilii zostały przypomniane m.in. słowa Kardynała Wyszyńskiego, gdy konsekrował Katedrę Warszawską. To przez tę świątynię płynęły potoki krwi powstańczej, to przed tym ołtarzem o złożony został istny stos ofiarny, mówił wtedy Prymas Polski, przypominając losy staromiejskiej świątyni. – Jakże przedziwna jedność spraw ludzkich i Bożych w naszej Ojczyźnie, powiedział. ks. Strojny. Współczesna Warszawa zmartwychwstała, wyrosła z tej miłości ofiarnej, chociaż przez wiele lat tą miłością gardzono, mówiono o niej źle, przypomniał ks. prof. Strojny czasy komunistycznej propagandy, deprecjonującej powstańczy czyn .I ta ofiarna miłość jest rzeczywistym fundamentem tego miasta, tego narodu i Ojczyzny.
Ksiądz prof. Janusz Strojny mówił dalej o obowiązku pamięci i konieczności przyswojenia przez współczesne pokolenie Polaków myślenia kategoriami ich miłości ofiarnej, a nie myślenia kategoriami układów, kombinacji politycznych.
Msza św. w intencji żołnierzy Żywiciela w żoliborskiej świątyni zakończyła się Modlitwą za Ojczyznę Księdza Piotra Skargi oraz odśpiewaniem pieśni Boże coś Polskę…
Przed Kościołem na skwerze ks. Jerzego Popiełuszki na Powstańców i mieszkańców Warszawy czekali już aktorzy i Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego (dyr. Pior Racewicz) którzy zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne „Powstańcza miłość” w reżyserii Barbary Dobrzyńskiej ( grała matkę Krzysztofa Baczyńskiego). Przy pięknej słonecznej pogodzie frekwencja dopisała i wśród publiczności można było zobaczyć młode rodziny warszawiaków z małymi dziećmi. Spektakl oparty na tekstach i losach młodych poetów powstańczych m.in. z grupy „Sztuka i Naród”; Gajcego, Trzebińskiego, Krahelskiej, Szczepańskiego, Baczyńskiego, wzbudził owacje na stojąco.
Szczególnie wstrząsające były fragmenty tajnych strategicznych instrukcji niemieckich, odczytywane przez aktora odtwarzającego esesmana, których celem była eksterminacja narodu polskiego poprzez propagowanie aborcji i homoseksualizmu.- Nam nie potrzebni są Polacy, nam potrzebna jest ich ziemia! – zabrzmiało złowieszczo ze sceny na żoliborskim skwerze.
Jeden z powstańców „Parasola” podziękował m.in. za „bardzo mocny” wiersz „Ziutka” Szczepańskiego, który zginął w Powstaniu (podobnie jak wszyscy pozostali bohaterowie spektaklu) – „Czerwona zaraza”.
Demoniczność hitlerowskiej nienawiści do polskiego duchowieństwa pokazana została na przykładzie kapłana męczennika Ks. Józefa Stanka. Błogosławiony Ks Józef Stanek z zakonnej wspólnoty pallotyńskiej został powieszony w czasie Powstania Warszawskiego na stule na Powiślu…
Uroczystości związane z żoliborskim Zgrupowaniem Żywiciela przypomniały miejsca i ludzi, dla których Powstanie Warszawskie rozpoczęło się kilka godzin wcześniej , przed Godziną „W”.1 sierpnia 1944r. po godz. 13. żołnierze AK, którzy przenosili broń na miejsce koncentracji jednego z oddziałów, trafili na patrol niemiecki.
Sytuacja Żoliborza w czasie Powstania była szczególna. Cały czas odcięty przez Niemców na linii Dworca Gdańskiego od Śródmieścia tworzył powstańcze państwo, nazywane „Rzeczpospolita Żoliborską”. Heroicznie broniła się tam m.in. „Reduta Zmartwychwstanek” (klasztor przy ul. Krasińskiego).
W Powstaniu na Żoliborzu walczyło ok. 3 tysięcy osób, 1100 poległo.
Dowodzący oddziałami na Żoliborzu ”Żywiciel”, płk Mieczysław Niedzielski po wojnie trafił do USA, gdzie pracował jako robotnik .Zmarł 18 maja 1980 r. w Chicago w wieku 83 lat. Prochy sprowadzone do Polski w 1992 r. spoczywają na Powązkach Wojskowych w kwaterze powstańczej.

Elżbieta Szmigielska - Jezierska
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;