Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości styczeń 2006 r.
2006-01-24
Pożegnanie Generała Zygmunta Huszczy (1917 – 2006) w Katedrze Polowej WP

- Odszedł oficer frontowy spod Lenino, Sybirak, który w każdej sytuacji nosił w sobie religijność Matki i miłość Ojczyzny – napisał m.in. Abp Sławoj Leszek Głódź w posłaniu do uczestników liturgii pogrzebowej w intencji zmarłego 17 stycznia 2006 r. śp. Gen. broni Zygmunta Huszczy. Posłanie Abp. Głódzia odczytał na początku Mszy św. 24 stycznia w katedrze polowej   Biskup Polowy Tadeusz Płoski, który przewodniczył liturgii i wygłosił okolicznościową homilię. 
              Generał Huszcza, jak przypomniał w liście Abp Głódź, był pierwszym generałem, którego spotkał w wojsku jako kleryk, odbywający w 1966 r. zasadniczą służbę wojskową w Bartoszycach. Ordynariusz warszawsko - praski wspomniał również , że Generał Huszcza był w latach 90. uczestnikiem wielu uroczystości w Katedrze Polowej. Uczestnicy zjazdu byłych kleryków żołnierzy, zorganizowanego przez ówczesnego Biskupa Polowego S. L. Głódzia w październiku 1997 r, pamiętają zapewne wystąpienie generała Huszczy, który powiedział, że jako ówczesny dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego podziwiał niezłomną postawę przyszłych kapłanów. Poprosił też obecnych w katedrze księży, by wybaczyli i nie chowali urazy. Wspominał też osobistą sytuację, kiedy wyżsi przełożeni wojskowi postawili go przed wyborem: stanowisko albo katolicki pogrzeb ojca. Wybrał wówczas wierność woli zmarłego ojca.
 - Wspominając na ofiarę Chrystusową, spoglądamy dziś na życie i śmierć żołnierza Wojska Polskiego, Sybiraka, tułacza, uczestnika bitwy pod Lenino, wieloletniego dowódcy na różnych szczeblach w hierarchii MON, powiedział w homilii m.in. Bp Płoski. Gdy generał walczył pod Lenino, jego brat walczył pod Monte Cassino, a drugi zginął zamordowany w Katyniu. Zawsze jednak Zygmunt Huszcza i jego bracia nosili w sercu religijność rodzinną, zwłaszcza mamy i wielkie umiłowanie Ojczyzny. Polska zna Generała Huszczę również jako wielkiego miłośnika sportu. Biskup przypomniał epizody z udziałem Generała, który swoją zdecydowaną postawą przyczynił się do rozwoju talentu piłkarskiego Kazimierza Deyny, a także przepowiedział mamie narciarza Józefa Łuszczka złoto w mistrzostwach świata:- proszę zachować łzy ( szczęścia ) na złoty medal syna w mistrzostwach świata, powiedział po zwycięstwie Łuszczka w biegu sylwestrowym w Zakopanem.
Ostatni etap życia Generała, czas choroby i cierpienia, m.in w Szpitalu Przemienienia, biskup polowy nazwał czasem pogłębionych przemyśleń i życiowych rekolekcji.
- Miałem okazję , powiedział dalej Bp Płoski , jeszcze jako kapelan wojskowy ,spotkać Pana Generała i porozmawiać kilkakrotnie. Generał Huszcza wiedział, że „miłość żąda ofiary, ale też doświadczył w swoim życiu i tego, że miłość bez ofiary jest martwa”.
Jeden z kolegów kombatantów złożył kondolencje rodzinie, wspominał też zasługi Generała na rozlicznych polach Jego aktywności wojskowej i społecznej.
Generał broni Zygmunt Huszcza urodził się 3 lipca 1917r. w Augustowie, gdzie ukończył szkołę średnią. Tam zastał go wybuch wojny. Zimą 1940 r. wraz z rodzina został zesłany na Syberię do ciężkiej pracy niewolniczej. Na wieść o formowaniu się I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki zaciągnął się ochotniczo. Przeszedł szlak bojowy od Lenino przez Warszawę, Wał Pomorski do Berlina. Jak podkreślił kolega kombatant, los sprawił, że umarł 17 stycznia, a więc w dniu, kiedy w 1945 r.” brał udział w wyzwoleniu Warszawy”.
Zgodnie z wolą Zmarłego do trumny zostały włożone wyłącznie ordery i odznaczenia polskie.
Elżbieta Szmigielska - Jezierska    
 
Kliknij, aby powiekszyć Kliknij, aby powiekszyć Kliknij, aby powiekszyć
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;