Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości sierpień 2005 r.
2005-08-24
Babin: Pogrzeb śp. generała brygady pil. Jacka Bartoszcze

24 sierpnia 2005 roku w Babinie koło Lublina odbył się pogrzeb tragicznie zmarłego śp. Jacka Bartoszcze – Szefa Wojsk Lotniczych w Dowództwie Sił Powietrznych. Uroczystość pogrzebowa rozpoczęła się od wyprowadzenia ciała z domu rodzinnego. Procesji żałobnej do kościoła parafialnego pw. Św. Andrzeja Boboli przewodniczył Biskup Polowy WP gen. bryg. Tadeusz Płoski. Mszę świętą pogrzebową, z ceremoniałem wojskowym, pod przewodnictwem Biskupa Warszawsko Praskiego, Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia koncelebrowali: Biskup Polowy gen. bryg. Tadeusz Płoski, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej bp Artur Niziński, kapelani i księża z miejscowego dekanatu. W homilii bp Tadeusz Płoski powiedział, że śp. Jacek był i nadal jest „wiernym uczniem Chrystusa”, który swoją codzienność realizował w świetle Chrystusowego Krzyża. Homileta kontynuując zaznaczył, że śp. Gen. Jacek Bartoszcze był dowódcą z perspektywami, dlatego że był wielkim człowiekiem, wielkim „dowódcą samego siebie”, nie odwracał swoich oczu od tego, co trwa wiecznie i nie oddał swego życia na służbę tego, co przemija. I dzisiaj jest dowódcą z perspektywami, bo stoi przed perspektywą wielkości Boga. Po Mszy Świętej przy wtórze werbli i marsza żałobnego zebrana rodzina, minister Obrony Narodowej, generalicja, piloci, żołnierze i mieszkańcy rodzinnego Babina odprowadzili doczesne szczątki Generała na parafialny cmentarz. W imieniu Sił Powietrznych śp. Jacka Bartoszcze pożegnał Dowódca gen. broni Stanisław Targosz. Ku czci tragicznie zmarłego Generał oddana został salwa honorowa i odbył się przelot samolotów Su 22, na których latał śp. gen. bryg. Jacek Bartoszcze.
Ks. mjr Jan Osiński
Szef Wojsk Lotniczych, Zastępca Szefa Szkolenia Sił Powietrznych generał brygady pilot Jacek Bartoszcze jest jedną z ofiar wypadku lotniczego pod Łęczną w województwie Lubelskiem. Do wypadku doszło 20 sierpnia 2005 r. niedaleko prywatnego lotniska w miejscowości Nadrybie Dwór. Biskup Polowy gen. bryg. Tadeusz Płoski wraz z księżmi kapelanami wyrażają współczucie Rodzinie, Dowództwu Sił Powietrznych oraz Kolegom Zmarłego i polecają Go w modlitwie, prosząc o wieczny odpoczynek. Generał brygady Jacek Bartoszcze urodził się w Bełżycach koło Lublina, 14 października 1961 roku. Powołany do wojskowej służby zawodowej w 1985 roku. Był absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej oraz studium podyplomowego Akademii Dowódczo-Sztabowej Sił Powietrznych Maxwell w USA. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Mianowany na stopień generała brygady zaledwie tydzień przed tragicznym lotem, był jednym z najmłodszych mianowanych generałów. Zostawił żonę i troje dzieci.
Kliknij, aby powiekszyć
Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. To co było kształtne w bezkształtne. To co było żywe – oto teraz martwe. To co było piękne – oto teraz brzydota spustoszenia. A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa!
„Tryptyk rzymski” JAN PAWEŁ II
Kliknij, aby powiekszyć Kliknij, aby powiekszyć Kliknij, aby powiekszyć Kliknij, aby powiekszyć
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;