Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości wrzesień 2010 r.
2010-09-16
Warszawa: Polscy celnicy przyznali pośmiertnie bp Płoskiemu złotą odznakę „Zasłużony dla Służby Celnej”

Musimy opowiedzieć się za Chrystusem i odpowiedzieć pozytywnie na jego zaproszenie „pójdź za mną”– mówił dziś podczas Mszy św. ks. płk Sławomir Żarski, administrator diecezji wojskowej. Funkcjonariusze i pracownicy Służby Celnej(SC) obchodzili swoje święto. W modlitwie uczestniczyło liczne grono funkcjonariuszy i pracowników SC z całego kraju. Podczas Mszy św. Szef SC Jacek Kapica przekazał na ręce ks. Żarskiego złotą odznakę "Zasłużony dla Służby Celnej".

Liturgię słowa przygotowali funkcjonariusze SC. Eucharystię z ks. Żarskim koncelebrowali kapelani posługujących w Służbie Celnej i Straży Granicznej.

W homilii ks. Żarski zachęcił pracowników SC do naśladowania ich patrona, św. Mateusza. – Jeżeli tak jak św. Mateusz oprzemy swoje życie na Jezusie i jak on odpowiemy na pozytywnie na zaproszenie „Pójdź za mną” to możemy być pewni tego, co najważniejsze: zaufania Bogu i rodzącym się z tego zaufania nadziei i miłości – powiedział.
Administrator diecezji polowej przypomniał historię i specyfikę działania Służby Celnej. Podkreślił, że choć Ewangelia wielokrotnie wymienia celników jako ludzi chciwych i grzesznych, to Chrystus zawsze odnosił się do nich życzliwie.

Ks. Żarski zachęcił celników do postępowania zgodnie z kodeksem etyki i szczególne zwrócenie uwagi na : „postępowanie zgodnie z prawem, uczciwość i rzetelność”. - To są te wartości, które nigdy nie tracą na aktualności, ale o które ciągle trzeba zabiegać – podkreślił.

We Mszy św. uczestniczył szef polskich celników, Jacek Kapica, który w imieniu funkcjonariuszy i pracowników SC podziękował ks. Żarskiemu za sprawowanie liturgii.

- Co roku z okazji Służby Celnej przyznajemy odznaczenia dla osób, które najbardziej oddały się Służbie Celnej. W tym roku chcieliśmy nadać pierwszą odznakę po wejściu w życie nowej ustawy odznakę Zasłużony dla Służby Celnej Biskupowi Tadeuszowi Płoskiemu. Nie zdążyliśmy. To smutne, że nadajemy mu je pośmiertnie. Pozostanie w naszych myślach i w naszych sercach bo był osobą bardzo ciepłą i serdeczną. Zawsze mogliśmy liczyć na jego gościnę i dobre słowo – powiedział.

Jacek Kapica przekazał na ręce ks. Żarskiego złotą odznakę Zasłużony dla Służby Celnej. Po Mszy św. celnicy złożyli kwiaty na grobie bp Płoskiego i ks. Jana Osińskiego, znajdującym się w kaplicy Lotników Katedry Polowej WP oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem.
Polska administracja celna powstała 91 lat temu, ale instytucje celne tworzone były etapami, równolegle z odbudową państwa. 24 lipca 1999 r. Sejm uchwalił ustawę o Służbie Celnej.

Uchwałą zebrania plenarnego Episkopatu Polski z 19 października 2006 r. Duszpasterstwo Służby Celnej zostało włączone do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. W 2007 r. organizację pracy duszpasterzy w Służbie Celnej określono w porozumieniu między Ministerstwem Finansów a Delegatem KEP ds. Służby Celnej.
Prace duszpasterskie w każdej z 16 izb celnych pełni pięciu kapelanów, a na szczeblu ministerstwa utworzono stanowisko dziekana Służb Celnych. Funkcję tę pełni ks. Marcin Iżycki.
Krzysztof Stępkowski


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;