Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości październik 2010 r.
2010-10-02
Warszawa-Wesoła: Posadzenie dębów pamięci w ramach akcji „Katyń. Ocalić od zapomnienia”

Uroczystą Mszą św. w parafii garnizonowej, której przewodniczył kanclerz Kurii Polowej ks. kmdr Leon Szot, rozpoczęły się uroczystości upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej sprzed 70 laty oraz ofiar tegorocznej, straszliwej tragedii, która 10 kwietnia  rozegrała się na ziemi smoleńskiej. Uroczystą Eucharystię koncelebrowali: ks. ppłk Piotr Majka, proboszcz miejscowej parafii, ks. Marek Kiedrowicz, kapelan X Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego oraz ks. Tomasz Denicki, uczestnik rajdu.

„Dzisiaj sadząc dąb pamięci dla kpt. Eugeniusza Piotrowskiego (jednej z ofiar zbrodni katyńskiej – przyp. red.), sadzimy też inne dęby, bo nie możemy nie pamiętać o wszystkich tych, którzy zginęli na tragicznym polu chwały, na tym spod smoleńskiego nieba (...). Mamy w pamięci wszystkich, ale dziś, tutaj, pamiętamy w sposób szczególny o Biskupie Polowym gen. broni Tadeuszu Płoskim i jego sekretarzu ks. płk. Janie Osińskim” – mówił w homilii ks. płk Stanisław Gulak, Dziekan Sił Specjalnych.

„Księdza Biskupa wszyscy dobrze znaliśmy; tu w tej Świątyni wspólnie wbudowywaliśmy kamień węgielny, był z wizytą wiele razy zapraszany przez ks. proboszcza Piotra Majkę, bywało, że towarzyszył mu ks. płk Jan (...). Pamięć o nich wcale nie zamyka nas w świecie grobów i katafalków, ale kieruje nasze serca i umysły ku dojrzalszej przyszłości...” - powiedział kapłan.

Na zakończenie podkreślił: „Na tym polega wielkość człowieka, że wyrastając z określonych korzeni, nie odcina się od nich, nie wstydzi się ich, gdyż wie, że bez nich umrze. Wiedzieli to nasi bohaterowie, wiedzieli to nasi bracia, których dziś wspominamy i przywołujemy. Oni byli jak te dęby, które zapuszczają korzenie i tworzą dobry styl życia umiejąc pić soki korzeni tradycji, domu i Ojczyzny”.

W świątyni wojskowej zgromadzili się licznie uczestnicy tegorocznego rajdu katyńskiego, którzy złożyli kaski u stóp ołtarza.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Leszek Rysak, podkreślił w krótkim wystąpieniu: „Dzisiaj, po 70 latach, możemy pełnym głosem mówić o zbrodni katyńskiej. Od kilku lat wspaniała inicjatywa upamiętnienia tych, którzy zostali zamordowani sprawia, że sadzimy dęby katyńskie. Pamiętajmy, że tak do końca wszystkich tych nazwisk jeszcze nie znamy, możemy te dęby poświęcić tym, których nazwiska zostały odnalezione, gdzie zostało potwierdzone, że to właśnie oni wiosną 1940 r. z rąk sowieckich katów ponieśli śmierć”.

Po zakończonej Eucharystii dzieci z parafii garnizonowej zaprezentowały program słowno-muzyczny, poświęcony zbrodni katyńskiej.

W uroczystości sadzenia dębów pamięci i poświęcenia tablic pamiątkowych przy świątyni wojskowej uczestniczyła najbliższa rodzina śp. kpt. Piotrowskiego, jednej z ofiar zbrodni katyńskiej oraz wszyscy przybyli goście wraz z przedstawicielami władz dzielnicy Warszawa-Wesoła.

Dąb pamięci poświęcony Biskupowi Polowemu posadził kanclerz Kurii Polowej ks. kmdr Leon Szot. Kapłan dokonał uroczystego poświęcenia tablic pamiątkowych.

Oprawę uroczystości tworzyła Kompania Reprezentacyjna 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Odczytano Apel Pamięci, a Kompania oddała salwę honorową na cześć ofiar. Oprawę ceremonii tworzyła także Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych pod dowództwem mjr. Artura Czereszewskiego, oraz obecność pocztów sztandarowych.


***

Parafia wojskowa p.w. św. Andrzeja Boboli w Warszawie-Wesołej włączyła się w ogólnopolską akcję „Katyń. Ocalić od zapomnienia”. W ramach akcji w parkach, na skwerach, terenach przykościelnych zostanie posadzonych 21.857 dębów, symbolizujących ofiary zbrodni katyńskiej w 70. rocznicę jej dokonania. Jeden dąb symbolizuje jedno nazwisko z listy katyńskiej.
Proboszcz parafii ks. ppłk Piotr Majka powiedział „Naszej Służbie”, że chciał posadzić także dwa dęby, które będą upamiętniać śp. Biskupa Polowego WP Tadeusza Płoskiego i ks. płk Jana Osińskiego, jego sekretarza. – Chcemy w ten symboliczny sposób wyrazić nasz szacunek i pamięć o bliskich nam Biskupie Płoskim i księdzu Janie. Zależy nam, żeby trwale włączyć pamięć o nich w tożsamość naszej parafii wojskowej - podkreślił.
Organizatorami programu są burmistrz Zbigniew Piotrowski oraz Rada Miasta i Gminy Radzymin, ks. Proboszcz Stanisław Kuć i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Radzyminie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka oraz Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.
Poprzez kultywowanie pamięci o Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej organizatorzy akcji pragną uświadamiać uczestnikom i realizatorom projektu trwałość przekazu pokoleniowego i jego historyczne znaczenie.
Mottem akcji „Katyń. Ocalić od zapomnienia” są słowa Jana Pawła II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.
Szczegółowe informacje na temat akcji oraz mapkę z naniesionymi, rosnącymi już drzewkami można znaleźć na stronie internetowej www.katyn-pamietam.pl.

Galeria foto z tej uroczystości dostępna jest pod tym linkiem

at/kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;