Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości 11.2010 r.
2010-11-02
Włochy: Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień zaduszny na cmentarzach wojennych na Monte Cassino i w Casamassima

Jak co roku 1 listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu wojennym na Monte Cassino, została odprawiona Msza święta w intencji spoczywających tam polskich żołnierzy. Mszy świętej przewodniczył ks. Włodzimierz Dziduch – duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Neapolu a homilię wygłosił ks. mjr Paweł Piontek. W Eucharystii którą koncelebrowali także inni kapłani m.in. ks. Marcin Dereszkiewicz, ks. Bartłomiej Koziej i ks. Jan Maria Chun Yean Choong, uczestniczyła pani Konsul RP we Włoszech – Jadwiga Pietrasik oraz kilkusetosobowa grupa rodaków z terenu Włoch a także pielgrzymi z Polski.
W homilii kaznodzieja przywołał postać biskupa polowego Józefa Gawliny i jego nauczanie o świętości żołnierza, którą zawarł w swoich kazaniach i listach pasterskich a która to powinna stać się drogą każdego współczesnego człowieka. Po Mszy świętej pani Konsul podziękowała wszystkim za tak liczną obecność, pomimo zapowiadanej na ten dzień deszczowej pogody. Na szczęście, na czas sprawowania Eucharystii i nawiedzania grobów żołnierzy pogoda dopisała.
2 listopada w dzień zaduszny na polskim cmentarzu wojennym w Casamassima, odbyła się uroczysta Msza święta w intencji poległych polskich żołnierzy, którzy zmarli w wyniku odniesionych ran w walce nad rzeką Sangro i na Monte Cassino.
Mszy świętej przewodniczył ks. mjr Paweł Piontek a homilię wygłosił ksiądz Andrzej Wiśniewski kapłan pochodzący z Polski – proboszcz parafii Sacro Cuore w Acquaviva delle Fonti a zarazem kapelan szpitala dla trędowatych w Gioia del Colle.

W Eucharystii uczestniczył Vice Ambasador RP we Włoszech pan Wojciech Unolt, burmistrz miasta Casamassima, przedstawiciele włoskiej armii, policji, liczna grupa mieszkańców miasta, siostry zakonne oraz liczna grupa polskich studentów studiujących w Bari a także dzieci ze szkoły podstawowej w Casamassima. Armia włoska wystawiła na tę uroczystość kompanię i wartę honorową.
Po Mszy świętej pan Ambasador podziękował społeczności Casamassima za pamięć i troskę jaką otaczają groby polskich żołnierzy. Szczególnie podziękował polskim studentom za to, że co roku w ten dzień nawiedzają skrawek polskiej ziemi we Włoszech. Przed błogosławieństwem odmówiona została modlitwa ekumeniczna przez duchownego prawosławnego, bowiem na cmentarzu spoczywają także żołnierze innych wyznań.
Po zakończonych uroczystościach na cmentarzu, otwarto czwartą już edycję wystawy zdjęć i pamiątek, które są żywym świadectwem obecności polskich żołnierzy w tym regionie. Współorganizatorami wystawy byli Gianluca Vernole, Stefania Castellano oraz Żaneta Nawrot - młoda i pełna energii emigrantka z Polski, która zafascynowana historią polskich żołnierzy w tym regionie, postanowiła wskrzesić na nowo pamięć o nich wśród nowego pokolenia mieszkańców. Każdego roku wystawa wzbogacana jest nowymi eksponatami, historycznymi zdjęciami i wspomnieniami osób, które pamiętają pobyt Polskich żołnierzy w tym mieście. Wielu z nich, po wyleczeniu swych ran postanowiło tam pozostać, zakładając swoje rodziny.

W dniu 4 czerwca 1957 roku zawitał do Casamassima kardynał Stefan Wyszyński. Nawiedził groby i złożył hołd żołnierzom pochowanym na cmentarzu.
Polski Cmentarz Wojenny w Casamassima, potocznie Il cimitero polacco jest najbardziej "włoski" w charakterze, ozdobiony drzewostanem typowym dla tego regionu śródziemnomorskiego, otoczony winnicami. Pośrodku płaskiego terenu ustawiono ołtarz polowy z wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy w Wilnie z inskrypcją: „Nie siłą prawa złamani - mężnie i szlachetnie zginęli”. Spoczął tam także zmarły w 1946 roku legendarny obrońca Westerplatte major Henryk Sucharski, który po prawie sześciu latach niemieckiej niewoli został dowódcą batalionu strzelców w II Korpusie Polskim. Jego szczątki w 1971 roku ekshumowano i przewieziono do kraju. Na bramie wejściowej przypomniano słowa Apostoła Narodów: "W dobrych zawodach uczestniczyłem, wiary ustrzegłem..."
ks. Paweł Piontek


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;