Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2011-04-10
Złocieniec: odsłonięcie tablicy upamiętniających bp Tadeusza Płoskiego i ks. płk Jana Osińskiego

W pierwszą rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w parafii Wojskowej p.w. św. Augustyna w Złocieńcu została odprawiona Uroczysta Msza św. w intencji ofiar katastrofy. Podczas Mszy św. zostały odsłonięte i poświęcone tablice ku pamięci Ks. Bp gen. broni Tadeusza Płoskiego – Biskupa Polowego i ks. płk Jana Osińskiego - sekretarza Biskupa Polowego, którzy zginęli w tej katastrofie. W Rocznicowej Eucharystii uczestniczył płk dypl. Mirosław Polasik – p.o. Dowódcy 2.BZ, Poczet Sztandarowy i asysta 2.BZ oraz mjr Grzegorz Romanowski – szef sekcji wychowawczej 2.BZ.
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowych tablic była okazją do modlitwy w intencji wszystkich tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej, a szczególnie Biskupa Polowego Tadeusza Płoskiego i Jego Sekretarza ks. Jana Osińskiego.
96 osób pielgrzymowało do Katynia. To właśnie tam, przy grobach naszych męczeńskich Rodaków wszystko miało się zacząć od Eucharystii, od komunii z Jezusem Chrystusem. Z tego względu był tam Biskup Polowy Tadeusz i Jego sekretarz ks. Jan.
Nasi Rodacy byli tam na służbie, służbie Rzeczypospolitej, w trosce o pamięć historyczną, o duchowe, kulturowe i materialne dziedzictwo. Pragnęli dać świadectwo wierności, tym wartościom i tym zasadom, dzięki którym Polska nie zginęła, a ich wyrazicieli doczesne szczątki znalazły się w Katyńskim Lesie, gdzie przez całe lata nie mógł stanąć krzyż.
Wszyscy uczestnicy tej pielgrzymki pragnęli zadośćuczynić potrzebom serc i spełnić oczekiwania poety:

"A po tych wszystkich, którzy szli przed nami
Z krzykiem "Ojczyzna" - i z męką szaloną,
A po tych wszystkich, co ginęli sami,
Aby nas zbawić swoją krwią czerwoną,
Za śmierć dla jutra, za ten lot słoneczny,
O Polsko! Odmów: "Odpoczynek wieczny!..."
/Pacierz za zmarłych, A. Oppman/.

W homilii ks. ppłk Sławomir Pałka – proboszcz Parafii mówił: „Więc, Polsko, jesteśmy. Modlimy się. Pamiętamy i nie tylko z racji kolejnej tablicy jaką poświęcamy. Będziemy pamiętali z potrzeby serc, ze względu na wielkość ofiary. A wielkość ofiary, już nie pierwszy raz, najpewniej krzyżami się mierzy. Tych krzyży w Naszej Ojczyźnie przybyło nam wiele.
Niech nazwisko Biskupa i Jego sekretarza przypominają Nam o miłości do Ojczyzny i naszej więzi z tymi, którzy w Bogu odnaleźli wieczny pokój:

"Tułaczka moja już dobiegła kresu,
Dla moich oczu słońce ziemi zgasło,
W Tobie mój Boże, znajdę pokój wieczny,
Ty będziesz dla mnie niegasnącym światłem".
/s. M. Imelda/

Po homilii, aktu odsłonięcia tablic dokonał płk dypl. Mirosław Polasik – p.o. Dowódcy 2.BZ, a następnie proboszcz Parafii - ks. ppłk Sławomir Pałka odmówił modlitwę i poświęcił je. We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie zebrani parafianie.

Więcej zdjęć znajduje się w galerii forograficznej

ks. S.P.


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;