Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
lipiec
2011-07-01
Warszawa: pogrzeb kpt. pil. Marka Szufy

- Szok, niedowierzanie, łzy i wiele pytań dlaczego. Ale także modlitwa i hymn uwielbienia Boga dla mistrza podniebnych lotów. To wszystko dzisiaj łączy się razem. Oby ta tragiczna śmierć pozwoliła nam wyżej latać, dążyć do doskonałości - mówił dziś podczas uroczystości pogrzebowych kpt. Marka Szufy biskup Józef Guzdek, biskup polowy WP. Rodzina, przyjaciele, sympatycy awiacji pożegnali dziś jednego z najwybitniejszych pilotów-akrobatów, który przed dwoma tygodniami zginął podczas pokazów lotniczych w Płocku. Podczas Mszy św. kpt. Marka Szufę odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Nie umieramy na wieki, ciało ludzkie jest świątynia Ducha, dlatego dziś żegnając śp. Marka jesteśmy pełni nadziei - mówił w homilii o. Dominik Orczykowski OFMCap, kapelan lotników i szybowników. Ojciec Orczykowski podkreślił, że akrobatyka lotnicza była dla tragicznie zmarłego pilota największą pasją i miłością. – Był wspaniałym pilotem, modelarzem i akrobatą. Wielu ludzi przewoził, służył Bogu swoją pasją, profesją i wykształceniem – powiedział.
– Za te zdolności, tę pasję chcemy dziś drogi Marku w Twoim imieniu dziękować Bogu. Dziękujemy za dobro, które czyniłeś Ojczyźnie, innym i sobie. Dołącz do grona zbawionych lotników polskich, a my którzy za Tobą idziemy mówimy: do spotkania, do zobaczenia – podkreślił.

Msza św. odprawiona została z ceremoniałem wojskowym. Przed ołtarzem obok trumny i portretu lotnika, stanął posterunek honorowy żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego oraz koledzy zmarłego - piloci w galowych mundurach. Do katedry polowej przybyły licznie poczty sztandarowe PLL LOT, aeroklubów i szkół lotniczych.

Po komunii św. przedstawiciel Prezydenta, minister Jan Lityński wręczył rodzinie zmarłego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie przez Bronisława Komorowskiego. – Kpt. Marek Szufa był najlepszym z najlepszych. Wierzymy że swe marzenia o lataniu realizuje teraz w innym, lepszym świecie – powiedział minister Lityński. Okolicznościowe przemówienia wygłosili również przedstawiciele LOT-u oraz Aeroklubu Polskiego.

Kpt. Marek Szufa był wielokrotnym Mistrzem polski w akrobacjach lotniczych, był też szefem sekcji modelarskiej Aeroklubu Polskiego. Od 1979 roku pracował w Polskich Liniach Lotniczych LOT jako pilot. W ostatnich latach wiele wysiłku wkładał w propagowanie imprez lotniczych w Polsce, regularnie uczestnicząc w wielu z nich.

8 czerwca podczas pikniku lotniczego w Płocku pilotowany przez kpt. Marka Szufę sportowy akrobacyjny Christen Eagle II N54CE uderzył o taflę wody w trakcie wykonywania elementów akrobatycznych. Pilota udało się wydostać z maszyny, ale reanimacja nie powiodła się.

Okoliczności wypadku wyjaśnia Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych oraz Prokuratura w Płocku. Wstępnie ustalono, że samolot był sprawny, a przyczyną śmierci pilota były wielonarządowe obrażenia głowy i tułowia.
Krzysztof Stępkowski


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;