Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
styczeń
2012-01-14
Laureatami nagród Benemerenti zostali: Wojskowy Instytut Medyczny, Papieski Wydział Teologiczny oraz Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne

Wojskowy Instytut Medyczny(WIM), sekcja św. Jana Chrzciciela Papieskiego Wydziału Teologicznego (PWT) oraz warszawskie Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne (WMSD) to tegoroczni laureaci nagród Benemerenti przyznawanych przez biskupa polowego WP. Uroczysta gala odbyła się dziś w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Galę wręczenia nagród poprzedziło widowisko słowno-muzyczne na podstawie poematów „Stanisław”, „Myśląc Ojczyzna…”, „Wigilia Wielkanocna 1966”, Karola Wojtyły w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, w reżyserii Jacka Tomaszewskiego, a zakończył wspólny śpiew kolęd.

W uzasadnieniu wyróżnienia Benemerenti dla WIM biskup polowy WP Józef Guzdek podkreślił zasługi lekarzy i personelu szpitalnego w „przywracaniu zdrowia i nadziei” tysiącom pacjentów. Biskup Guzdek podkreślił również znaczenie misji naukowej prowadzonej przez kadrę Instytutu i podziękował za podejmowany trud badawczy „umożliwiający jeszcze skuteczniejszą pomoc chorym w przyszłości”.
Benemerenti w imieniu WIM odebrał jego dyrektor gen. bryg. Grzegorz Gielerak. – To wielki honor otrzymać taką nagrodę, zaszczyt, ale zarazem zobowiązanie – mówił podczas uroczystości. – Misją WIM, jest zachowywanie zdrowia i życia człowieka. W sposób szczególny otaczamy opieką żołnierzy. Ludzi, którzy swój osobisty kapitał jakim jest zdrowie i życie poświęcają Ojczyźnie i narodowi- powiedział.
Gen. Gielerak podkreślił, że odbiera Benemerenti jako wyraz uznania dla trzech pokoleń lekarzy i pielęgniarek szpitala, trzytysięcznego zespołu pracującego w WIM.

Za promowanie Wojska Polskiego, ratowanie zdrowia i życia polskich żołnierzy, ofiarną służbę na rzecz chorych i cierpiących, a także za współdziałanie z duszpasterstwem wojskowym biskup polowy nadał medal Milito pro Christo 21 profesorom, lekarzom i pielęgniarkom WIM. Medale wręczali biskup polowy WP, kard. Kazimierz Nycz i gen. Mieczysław Cieniuch, Szef Sztabu Generalnego.

Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody Benemerenti dla Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego oraz sekcji św. Jana Chrzciciela Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie za : „trud formowania umysłów, charakterów, serc i sumień przyszłych kapelanów” oraz za „przygotowywanie alumnów do głoszenia Ewangelii oraz dialogu ze współczesnym światem”. Wyróżnienia odebrali ks. dr Wojciech Bartkowicz, rektor WMSD i ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina prorektor PWT, kierownik sekcji św. Jana Chrzciciela.
– Powierzenie przed laty formacji przyszłych kapelanów WMSD i PWT było dla nas wyróżnieniem i zaszczytem. Dziś w imieniu wszystkich profesorów i wychowawców chcemy podziękować za to zaufanie – powiedział ks. Pawlina. Prorektor PWT podkreślił, że traktuje wyróżnienie, jako dostrzeżenie „trudu edukacyjnego i wychowawczego”.- Myślę, że dla każdego wykładowcy, rektora największą radością jest usłyszeć od ludzi o swoim absolwencie: Mamy dobrego księdza, mamy mądrego kapelana, który niesie nam inny świat. Niech więc Ci nasi absolwenci, kapelani ordynariatu polowego przysparzają chwały Bogu i służą dobru Ojczyzny – powiedział. Medalem Milito pro Christo wyróżniono 8 duchownych WMSD i PWT. Obecnie w ordynariacie polowym posługę pełni 23 absolwentów WMSD a kolejnych 9 przygotowuje się do przyszłej służby wśród żołnierzy.

Za „upowszechnianie idei duszpasterstwa wojskowego w wojsku, dziękując za dostrzeganie w kapelanach przyjaciół żołnierza i lekarzy wojskowego ducha” biskup Guzdek przyznał medal Milito pro Christo byłemu Szefowi Sztabu Generalnego WP, gen. broni Henrykowi Szumskiemu. – Historia ordynariatu polowego to odbudowa wiary i więzi wojska z Kościołem. To historia kształtowania wartości jakże ważnych w życiu każdego żołnierza i społeczności wojskowej. Tę historię wiary, więzi i wartości budowali ordynariusze polowi i kapelani w jednostkach instytucjach, jednostkach, poligonach, misjach wojskowych, za to należy im się ogromny szacunek – powiedział gen. Szumski.

Gen. Szumski podkreślił, że należy do pokolenia oficerów, którzy uczestniczyli w reaktywowaniu ordynariatu polowego. – Nigdy nie zapomnę pierwszej wizyty ks. kard. Józefa Glempa, wśród żołnierzy na poligonie drawskim. Nigdy nie zapomnę pierwszych nominacji oficerskich kapelanów wojskowych, których dokonałem w imieniu ministra ON, spotkań Jana Pawła II z wojskiem polskim podczas jego pielgrzymek czy udziału kadry kierowniczej wojska w audiencjach papieskich.- To jest historia, ale to jest i obecny czas – mówił gen. Szumski.

W uroczystości wręczenia nagród Benemerenti uczestniczyli m. in. sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, Szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, wdowa po ostatnim prezydencie Polski na uchodźstwie, Karolina Kaczorowska. Obecni byli generałowie WP, dowódcy rodzajów sił zbrojnych uczelni wojskowych, przedstawiciele instytucji wojskowych. Do Klubu WAT przybyli z rodzinami żołnierze stołecznego garnizonu, pracownicy ordynariatu polowego oraz laureaci poprzednich edycji Benemerenti.

Z koncertem kolęd podczas gali wystąpili soliści, męski kwintet wokalny, chór, balet i orkiestra symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Gościem specjalnym koncertu była koreańska sopranistka Sohn Ye Yong, która wykonała dwie kolędy „O, holy night” i „Lulajże Jezuniu”.

- Kiedy myślimy o wojsku wyobrażamy sobie dobrze wyszkolonego i wyposażonego żołnierza, niosącego pomoc nie tylko podczas wojny, ale i w czasie pokoju – mówił na zakończenie koncertu bp Guzdek. – Obok żołnierza po jednej jego ręce jest lekarz, po drugiej kapelan. Żołnierz potrzebuje wsparcia przez lekarza i przez księdza. Bo jeśli ciało słabe potrzebny jest lekarz, a jeśli słabnie duch potrzebny jest kapłan by wlać nadzieję, by powiedzieć mu: „nie wolno tracić nadziei w to, że dobro zwycięża” – powiedział. Biskup polowy podkreślił, że choć wybór laureatów był trudny to wraz ze swoimi współpracownikami zdecydował się wskazać i podziękować Wojskowemu Instytutowi Medycznemu za 64 tysiące hospitalizowanych, który leczył w ubiegłym roku.

– Chcę w sposób szczególny podziękować w imieniu żołnierzy, którzy w tym szpitalu doświadczyli pomocy. Dziękuję za fachowość, poświęcenie i możliwości jakie oferuje WIM w leczeniu chorych i cierpiących. Niech ten znak, Benemerenti będzie znakiem wdzięczności, ale niech też mobilizuje do tego by szpital, stawał się dla pacjentów domem możliwie na jak najkrócej. - Kadrze naukowej, lekarzom i pielęgniarkom chcemy dziś powiedzieć, uczyniliście świat w minionym roku odrobinę lepszym – podkreślił bp Guzdek.

Seminarium i Papieski Wydział Teologiczny, to formacja duchowa i intelektualna, są one niezwykle potrzebne by kształtować serce i intelekt kapłana, tak by był głosicielem Dobrej Nowiny o tym, że Bóg kocha każdego. (…) Dziękując, bardzo proszę abyście stawiali jak największe wymagania przed alumnami szykującym się do posługi kapelana.
Biskup Guzdek przypomniał, że na mocy obowiązującego od kwietnia ubiegłego roku umowy z WMSD, księża chcący wstąpić w szeregi kapelanów będą musieli poza studiami w seminarium odbyć kilkuletnią praktykę w diecezji. – Trzeba specyficznych talentów, trzeba mieć powołanie w powołaniu, żeby być z żołnierzem i dla żołnierza – podkreślił.
Biskup polowy podziękował artystom z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego za oprawę gali.

Dyplom Benemerenti („dobrze zasłużonym”), ordynariatu polowego WP został ustanowiony dekretem biskupa polowego Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. Przyznawany jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”. Jako pierwsi - w 1995 r. - wyróżnienie to otrzymali red. Elżbieta Jaworowicz, autorka programu „Sprawa dla reportera” i ówczesny rzecznik prasowy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej mjr Eugeniusz Mleczak.

Dyplomy Benemerenti otrzymali m.in. śp. gen. Marek Papała (pośmiertnie), Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, 18 Bielski Batalion Desantowo-Szturmowy, śp. red. Waldemar Milewicz, dziennikarz TVP, Andrzej Przewoźnik, Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, kard. Stanisław Dziwisz, Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”, Batalion Reprezentacyjny WP. Laureatami Benemerenti są także abp Józef Kowalczyk, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ubiegłym roku wyróżnienie to otrzymali: Wojskowa Akademia Techniczna, Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

W tym roku nagroda Benemerenti przyjęła nową formę. Laureaci odbierali z rąk biskupa polowego oprawioną, mosiężną plakietę z wizerunkiem katedry polowej i logiem ordynariatu polowego. Dotychczas wręczane były ozdobne dyplomy i szklane puchary. Jak w poprzednich latach laureaci poza wyróżnieniem Benemerenti otrzymali również medal Milito pro Christo.

 

 

 

 

Krzysztof Stępkowski


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;