Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
listopad
2012-11-18
Legionowo: Bp Józef Guzdek odznaczył ks. płk. Sławomira Żarskiego Medalem Księdza Jerzego Popiełuszki (pożegnalne dziękczynienie)

Ks. Lucjan Szcześniak, dziekan legionowski: - Dziękujemy za rok 1984 r., kiedy broniłeś wraz z uczniami i rodzicami Krzyża w Miętnem i za 11 listopada 2010 r. – za Twoją wierność Bogu Honorowi i Ojczyźnie.
- Dziękujemy za jednoznaczną postawę Kapłana – Polaka. - To podziękowanie od przedstawicieli jednej z licznych grup parafialnych.
Józef Węgrzyn, komendant Motocyklowego Rajdu Katyńskiego: Dziękujemy Ci, że jesteś…


Po dwudziestu latach kapelańskiej posługi w Ordynariacie Polowym ks. płk prałat Sławomir Żarski odchodzi z duszpasterstwa wojskowego. 18 listopada 2012 r. żegnali swojego „dobrego pasterza” - Księdza Sławka, parafianie z Legionowa.
Dziękowali „przyjaciele żołnierze” i generałowie – kościuszkowcy, policjanci, franciszkańscy świeccy, Rodziny Nazaretańskie i Rodzina Radia Maryja, władze Legionowa i wielu, wielu innych. Z serca, prozą i wierszem. Gdy wypowiadano te wszystkie dobre słowa na koniec Mszy św. nad głowami powiewała biało- czerwona flaga.

Wnętrze Kościoła p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie nie mogło tej niedzieli pomieścić wszystkich, którzy przyszli podziękować Kapłanowi za wielkie bogactwo serca, za dobroć, którymi ich zdążył obdarować. A przecież przyszło mu służyć im zaledwie dwa lata. W tym krótkim czasie stworzył w kościele cywilno-wojskowym Dom, a z tak różnorodnej społeczności, o wielu barwach i poglądach – jedną rodzinę. To owoc kapłaństwa, które daje siebie innym. – Nauczyłeś nas dzielić się sobą z innymi. Symbolem tego daru z siebie były „Niedziele chleba”- jedna z wielu inicjatyw duszpasterskich księdza Sławka.

- Kochałeś Jana Pawła II tak bardzo, że sprowadziłeś dla nas jego relikwie, nauczyłeś modlitwy za jego wstawiennictwem , a sali parafialnej nadałeś Jego imię, mówili… A z obrazu Henryka Widelskiego, który wisiał w rezydencji śp. Biskupa Tadeusza Płoskiego, który zabrał ze sobą do Legionowa ks. Żarski, spoglądał na wszystkich Ten, który podczas 1. pielgrzymki do Polski prosił, byśmy to dziedzictwo, któremu na imię Polska, zachowali i przekazali następnym pokoleniom.
Jakże przejmująco, w Sienkiewiczowskim stylu, zabrzmiał podczas tego dziękczynienia głos „starego wiarusa” – żołnierza września 1939r. : „Księże Pułkowniku, larum grają, Ojczyzna w niebezpieczeństwie…”

Wielkimi brawami zebrani w legionowskim kościele powitali poczet Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, który stanął przy ołtarzu.

Biskupa polowego reprezentował Dziekan, ks. płk Jan Domian, który odczytał posłanie biskupa Józefa Guzdka. Ordynariusz wojskowy dziękował ks. płk. Sławomirowi Żarskiemu za jego kapłaństwo i posługę wśród żołnierzy. Za zasługi dla duszpasterstwa wojskowego biskup polowy odznaczył proboszcza z Legionowa, ustanowionym przez siebie Medalem Księdza Jerzego Popiełuszki (przypomnijmy, że jednym z etapów dojrzewania księdza Jerzego do męczeństwa była służba wojskowa w represyjnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach)…

Homilię poświęconą rozważaniu biblijnych czytań dotyczących końca świata i paruzji (powtórne Przyjście Chrystusa) wygłosił Dziekan Legionowski ks. Lucjan Szcześniak. W odróżnieniu od sekciarskich, neopogańskich i okultystycznych interpretacji końca świata, chrześcijanie wierni Chrystusowi oczekują dnia przyjścia Chrystusa z nadzieją na sprawiedliwy sąd. I choć, jak czytamy w Apokalipsie, poprzedzą go prześladowania najwierniejszych uczniów Chrystusa, to przecież,” w ucisku” chrześcijanin nigdy nie jest sam, bo właśnie wtedy jest najbliżej Chrystusa. Tę prawdę w niezwykle przejmujący i dojrzały sposób oddała dziewczynka ze scholi parafialnej, która zaśpiewała piosenkę dedykowaną księdzu Sławkowi.

Mimo smutku (po wielu twarzach spływały ukradkiem ocierane łzy), który zawsze towarzyszy pożegnaniom, w legionowskim kościele tej niedzieli panował nastrój duchowej pogody. Gdy na zakończenie wierni odśpiewali swojemu byłemu już proboszczowi gromkie sto lat, ks. Sławomir w swoim radosnym stylu dodał: „nigdy nie zagaśnie…i pomaszerował dalej”.

- Słudzy nieużyteczni jesteśmy, mówił już poważnie ks. płk Sławomir Żarski, wykonaliśmy, co mieliśmy wykonać, zakończył w duchu prawdy Ewangelii.
- Te trzy róże, mówiła jedna z zelatorek Żywego Różańca, symbolizują 60. osób ,które będą się za Ciebie modliły – to jedno z wielu zapewnień parafian o pamięci modlitewnej w intencji odchodzącego Księdza Sławka. A ksiądz Żarski odpowiedział, że poniesie wszystkich, których spotkał, w swoim kapłańskim sercu i w modlitwie.
Poprosił też o równie serdeczne powitanie swojego następcy, ks. płk. Zenona Pawelaka.
Nowy proboszcz parafii wojskowo – cywilnej pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie odbierze symboliczne klucze do Kościoła w środę 21 listopada 2012 r.

Elżbieta Szmigielska - Jeziers


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;