Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Lipiec
2013-07-20
Biskup Józef Guzdek uhonorowany złotym medalem - Za zasługi dla Policji

Biskup Polowy WP Józef Guzdek otrzymał złoty medal "Za Zasługi dla Policji", podczas odbywających się w Warszawie centralnych obchodów święta policji. W południe funkcjonariusze odebrali na Zamku Królewskim odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie.
Wśród kilkudziesięciu wyróżnionych znaleźli się m. in. funkcjonariusze, którzy zatrzymali podejrzanego o wywołanie 25 czerwca fałszywych alarmów bombowych w ponad 20 miejscach w całym kraju.

Podczas spotkania Komendant Główny Policji powiedział, że być wyróżnionym w tym historycznym dla Rzeczypospolitej miejscu jest na pewno ogromnym zaszczytem. – Dostąpią go dziś funkcjonariusze policji, którzy swoim zaangażowaniem w służbie, profesjonalnym działaniem, skutecznością w walce z przestępczością, wpływają na wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków – dodał szef policji. Zauważył, że wśród wyróżnianych są też osoby spoza policji, które zostaną uhonorowane medalami "Za Zasługi dla Policji". – Jesteście państwo nieocenionymi przyjaciółmi naszej formacji. Dziękuję za wsparcie, którego nam udzielacie – podkreślił nadinsp. Marek Działoszyński.

Wśród wyróżnionych medalem "Za Zasługi dla Policji" obok biskupa polowego znaleźli się także gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych i Apoloniusz Tajner, trener oraz prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

W uroczystości na Zamku Królewskim wzięli udział m.in. Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW i szefowie służb mundurowych m. in. SOK, BOR i SG.

Minister Sienkiewicz przypomniał, że w ciągu ostatnich 23 lat zginęło blisko 170 policjantów. Zauważył, że prawdziwą ceną działalności policjantów jest ryzyko utraty życia. - To ryzyko utraty życia jest jednym z najpiękniejszych darów, jaki możemy dostać my obywatele Rzeczypospolitej, bo to właśnie gotowość podjęcia tego ryzyka powoduje, że żyjemy w spokojnym kraju - mówił Sienkiewicz. Podkreślił, że właśnie obecność policji, to pokazanie obecności państwa, "wprowadzającego elementarny ład, spokój i bezpieczeństwo obywateli".

W południe na Placu Zamkowym, z udziałem Premiera Donalda Tuska, odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowych policjantów ze stołecznego oddziału prewencji.
Pięciu laureatów konkursu "Policjant, który mi pomógł" otrzymało pamiątkowe statuetki. To plebiscyt organizowany przez Niebieską Linię, a nagrody otrzymują w nim funkcjonariusze szczególnie zaangażowani w ochronę osób pokrzywdzonych przemocą domową.

Minister Sienkiewicz wręczył policjantom z woj. lubuskiego tzw. "algorytmy i kwestionariusze szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie", opracowane przez MSW z organizacjami pozarządowymi. Jest to pilotażowy program dotyczący szacowania ryzyka zagrożenia przemocą w rodzinie. Policjanci, do których trafią kwestionariusze i algorytmy, mają być pionierami programu.

Na Placu Zamkowym odbywa się prezentacja sprzętu jakim w codziennej pracy posługują się policjanci. Można też wysłuchać koncertów orkiestr policyjnych z Polski i Ukrainy. Jutro biskup polowy w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, o godzinie 9.00 przewodniczyć będzie Mszy św. w intencji policji. Po południu na Agrykoli odbędzie się piknik rodzinny i rozegrany zostanie mecz piłkarski między funkcjonariuszami z Polski i Niemiec.

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję. Obecnie służbę w Policji pełni blisko 100 tys. funkcjonariuszy co czyni ją największą służbą mundurową w kraju.

 

Więcej zdjęć w galerii >>>>

 

kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;