Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
styczeń
2014-01-11
Stowarzyszenie Wiosna, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką laureatami Benemerenti

Stowarzyszenie „Wiosna” - twórcy akcji „Szlachetna Paczka”, wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki (WSOWL) oraz 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy to tegoroczni laureaci nagród Benemerenti przyznawanych przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego. Gala, podczas której ogłoszono laureatów odbyła się w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie. Uroczystość połączona jest z koncertem kolęd w wykonaniu zespołu „Why not” i artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

Pierwszym laureatem Benemerenti 2014 została Wyższa Szkoła Oficerska Wojska Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W towarzyszącej wręczeniu statuetki laudacji biskup polowy WP Józef Guzdek podkreślił, że Szkoła działa jako „spadkobierczyni tradycji oręża polskiego i uniwersalnych wartości szkolnictwa narodowego”. – Misją uczelni jest kształcenie na najwyższym światowym poziomie oficerów Wojska Polskiego i obywateli świadomych swojej narodowej tożsamości - napisał w laudacji bp Guzdek. Laudację odczytał Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia S.A., jednego ubiegłorocznych laureatów nagrody. W imieniu kadry naukowej i pracowników WSOWL nagrodę odebrał płk prof. Mariusz Wiatr, rektor uczelni.

- Benemerenti to wielki zaszczyt, wielkie wyróżnienie dla naszej uczelni. Staramy się robić to co do nas należy i nie oczekujemy z tego powodu, żadnych specjalnych podziękowań, niemniej jesteśmy zobowiązani i miło nam, że dostrzeżono nasze wysiłki - powiedział dziękując za wyróżnienie. Dodał, że grono wcześniejszych laureatów Benemerenti zobowiązuje do dalszych wysiłków na rzecz rozwoju szkolnictwa wojskowego.

Medale Milito pro Christo otrzymało czterech pracowników uczelni oraz student podchorąży z najlepszymi wynikami na roku.

Drugą statuetkę Benemerenti otrzymał 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy. W odczytanej przez nadinspektora Krzysztofa Gajewskiego laudacji biskup polowy zauważył, że lekarzy i pracowników szpitala cechuje ofiarność i profesjonalizm, a na ich pracę składa się wysiłek i ciężka praca, która „pomaga przywrócić chorym nadzieję i zdrowie” oraz „przynoszą ulgę w cierpieniu”. – Modernizacja klinik i oddziałów, zastosowanie najnowocześniejszych technik diagnostycznych oraz procedur leczenia uczyniły z tej placówki wzorcową, wielospecjalistyczna lecznicę – podkreślił bp Guzdek.

Nagrodę Benemerenti odebrał płk dr n. med. Krzysztof Kasprzak, komendant szpitala. - Z ogromnym wzruszeniem stajemy przed państwem uhonorowani tak wielkim wyróżnieniem i piękną statuetką. Z niemniejszym wzruszeniem i dumą przekażę tę nagrodę i te słowa całej załodze naszego szpitala - powiedział Wyraził radość, że wysiłki lekarzy, pielęgniarek i personelu szpitala zostały docenione. Zapewnił, że tak jak do tej pory, szpital będzie świadczył i pomagał potrzebującym opieki żołnierzom.

Biskup Guzdek odznaczył medalem Milito pro Christo pięciu lekarzy i farmaceuta.

Trzecim tegorocznym laureatem nagrody biskupa polowego zostało Stowarzyszenie „Wiosna”, twórcy akcji „Szlachetna Paczka”. – Ich niewielka z początku akcja, przerodziła się w wielki, ogólnopolski projekt, który połączył ponad 250 tys. potrzebujących, 150 tys. darczyńców i 10 tysięcy wolontariuszy, gotowych nieść pomoc tam, gdzie nie dociera nikt inny. Idea tej pomocy tworzy piękny pomost między tymi, którzy obdarowują a tymi, którzy są obdarowani – podkreślił w odczytanej przez gen. dyw. Anatola Wojtana, zastępcę szefa Sztabu Generalnego WP laudacji bp Guzdek.

Nagrodę odebrał ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia „Wiosna”. Biskup polowy i zastępca szef Sztabu Generalnego odznaczyli ks. Stryczka oraz czterech jego współpracowników medalem Milito pro Christo.

- Księże Biskupie nie wiem czy ta nagroda jest po starej znajomości krakowskiej czy z powodu nowych osiągnięć - żartował ks. Stryczek. Szef Stowarzyszenia Wiosna podkreślił, że "szlachetność" oznacza czasem oddanie swego życia za druga osobę, dodał, że środowisko wojskowych to dobre miejsce, żeby mówić o tym rodzaju szlachetności. - Od momentu, w którym poznaliśmy ten ideał, "paczka" zaczęła działać. Przekonaliśmy się, że nasza pomoc tylko wtedy przynosi efekty, tylko wtedy działa, gdy jest połączona z braniem odpowiedzialności za tego, któremu pomagamy - podkreślił. Zauważył, że fenomenem Stowarzyszenia "Wiosna" jest to, że dzięki armii wolontariuszy połączyli się w działaniu młodzi, starsi, biedni, bogaci, mieszkańcy centrum kraju i tych z obrzeży. Dodał, że nad rozwojem Szlachetnej Paczki pracowała "armia wolontariuszy", którzy weszli na drogę szlachetności.

Biskup polowy uhonorował medalem Milito pro Christo także cztery osoby związane z Wojskową Akademią Techniczną. Odznaczenia otrzymali prof. Julian Maj, płk Tadeusz Szczurek, prof. Jarosław Rutkowski oraz płk Stanisław Cudziło.

W spotkaniu uczestniczył Maciej Jankowski, podsekretarz w ministerstwie obrony narodowej. - Gala Benemerenti jest okazją do wyrażenia wdzięczności laureatom, a są wśród nich ci, którzy uczą, leczą i ci, którzy przypominają nam, że warto pamiętać o słabszych, gorzej radzących sobie z wyzwaniami codzienności - powiedział. Podkreślił, że jako reprezentant ministra obrony narodowej ze szczególną dumą dostrzega i gratuluje wojskowym laureatom Benemerenti. - Nagrodzenie tych którzy uczą, leczą i przypominają o innych jest też wezwaniem, jaki kieruje do nas kapituła na rok 2014. Powinniśmy poszerzać naszą wiedzę, dbać o nasze zdrowie i zawsze pamiętać o tych, którym się gorzej wiedzie - powiedział.

- Nagroda Benemerenti to gest zauważenia, dostrzeżenia i wyróżnienia współczesnych Samarytan. Kapituła doceniała działalność 10. Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy i Stowarzyszenia WIOSNA, szczególnie za dzieło "Szlachetna Paczki". Pragnę w ten sposób, w ten piękny wieczór, wypowiedzieć słowo "dziękuję" - mówił uzasadniając wybór laureatów bp Józef Guzdek.

Biskup polowy zwrócił uwagę, że działalność wolontariuszy "Szlachetnej Paczki" to przykład odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do budzenia "olbrzyma", jakim są świeccy. Pod kierunkiem ks. Jacka Stryczka nikt nie jest "bezrobotny". Nie działa sam, ale aktywizuje ok. 10. tyś wolontariuszy.

- Wojskowa uczelnia nie tylko przekazuje wiedzę, ale i wychowuje. Podchorążowie mobilizują do właściwych postaw studentów cywilnych.  - mówił o Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych, trzecim laureacie Benemerenti, bp Guzdek. - Chcę podziękować za to, że właśnie w tej szkole ponad stu kapelanów zdobywało swoje szlify oficerskie i wiedzę. Dodał, że ostatnio kurs oficerski ukończył z wyróżnieniem jeden z kapelanów, służący wcześniej przez dziewięć lat w oddziałach specjalnych. Wierzę, że przyznana państwu nagroda Benemerenti będzie impulsem do tego by jeszcze lepiej służyć Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie - powiedział biskup Guzdek.

Ordynariusz wojskowy wyraził wdzięczność także artystom występującym podczas gali oraz gen. bryg. Zygmuntowi Mierczykowi, rektorowi WAT za pomoc w zorganizowaniu gali.

Uroczystości wręczenia nagród biskupa polowego towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Why not” i artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

W uroczystości Benemerenti uczestniczyli m. in. minister Władysław Kosiniak Kamysz, gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca Generalny Wojska Polskiego, gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia, gen. broni Zbigniew Głowienka, przedstawiciele inspektoratów sił zbrojnych, służb mundurowych Pollicji, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej, rodziny wojskowe, podchorążowie WAT i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz pracownicy wojska.

Dyplom Benemerenti („dobrze zasłużonym”) Ordynariatu Polowego WP został ustanowiony dekretem biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. Rok temu dyplom zastąpiła pamiątkowa plakieta. Natomiast w tym roku nagrodę Benemerenti stanowi statuetka z bryłą w kształcie katedry polowej. Autorem projektu jest Irena Jermakowicz-Cieżkowicz, artystka z Wrocławia. Nagroda biskupa polowego przyznawana jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”. Jako pierwsi - w 1995 r. - wyróżnienie to otrzymali red. Elżbieta Jaworowicz, autorka programu „Sprawa dla reportera” i ówczesny rzecznik prasowy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej mjr Eugeniusz Mleczak.

Od początku istnienia wyróżnienia Benemerenti nagrodzono nim m. in. Caritas Polska, śp. gen. Marka Papałę (pośmiertnie), red. Waldemara Milewicza, dziennikarza Telewizji Polskiej, Andrzeja Przewoźnika z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (2001), Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”(2007) oraz Batalion Reprezentacyjny WP (2007). Laureatami Benemerenti są także abp Józef Kowalczyk, śp. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Muzeum Powstania Warszawskiego i WAT. W ubiegłym roku dyplom Benemerenti otrzymali: Sztab Generalny Wojska Polskiego, Polskie Radio S.A. oraz Policja.

Tak jak w poprzednich latach laureaci Benemerenti, poza statuetką otrzymali również medal Milito pro Christo. Medal ten został ustanowiony w 2001roku, dla uhonorowania osób zasłużonych dla duszpasterstwa wojskowego.

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii fotograficznej >>>>>>>>

 

kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;