Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2017-04-23
Piesza pielgrzymka „Ze Świętym Jakubem do Świętego Józefa” Warszawa – Kalisz. Etap 9: Łęczyca – Dobra (22-23 IV 2017)

W dniach 22-23 kwietnia pielgrzymi jakubowi Ordynariatu Polowego przeszli odcinek Łęczyca – Dobra w ramach pielgrzymki z Warszawy do Kalisza. Był to dziewiąty etap weekendowej pielgrzymki zorganizowanej przez Konfraternię św. Jakuba Apostoła Starszego działającej przy katedrze polowej w Warszawie. (zjk)

W niedzielę 4 września 2016 r. zainaugurowano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie pieszą pielgrzymkę Ze Świętym Jakubem do Świętego Józefa. Pielgrzymi skupieni w Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej WP oraz wszyscy chętni, od września 2016 r. do maja 2017 r. idą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W sobotę i niedzielę (22-23 kwietnia 2017 r.) 30 pątników uczestniczyło w dwudniowym etapie z Łęczycy do miejscowości Dobra w Wielkopolsce. W Łęczycy pątników oczekiwał o. Leszek Walkiewicz, proboszcz parafii OO. Bernardynów, który odprawił dla nich specjalną Mszę św. Po Eucharystii pielgrzymi wyruszyli w drogę. Aura tego dnia nie sprzyjała wędrowcom; silny, porywisty i zimny wiatr był bardzo dokuczliwy; w każdym kierunku było „pod wiatr”. Pielgrzymi szli po lokalnych drogach omijając kompleksy wojskowe. Pierwszy postój był w parafii św. Jakuba Apostoła w Leźnicy Wielkiej. Dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza ks. kan. Tadeusza Zatorskiego, pątnicy nawiedzili zabytkowy kościół. Swoim wyglądem zewnętrznym jak i wnętrzem świątynia nawiązuje do późnej architektury baroku o charakterze wiejskim. Parafia w Leźnicy Wielkiej należy do jednej z najstarszych na terenie historycznej ziemi łęczyckiej.

Dalsza droga wiodła przez malownicze wioski i przysiółki Kotliny Kolskiej. Po przekroczeniu rzeki Ner, pątnicy skierowali się do Głogowca, gdzie w przededniu święta Miłosierdzia Bożego nawiedzili dom narodzin świętej Faustyny Kowalskiej. Sobotnią wędrówkę zakończyli w oddalonych o 2 km Świnicach Warckich, skąd udali się do Uniejowa na nocleg.

W niedzielę, po wczesnym śniadaniu, Pielgrzymi Jakubowi pojechali do Sanktuarium Narodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich, gdzie oczekiwał ich, przybyły z Łodzi, ks. por. Stanisław Pawłowski. W miejscu pierwszych objawień Jezusa św. Faustynie, celebrans sprawował specjalną Mszę św. dla uczestników pielgrzymki. W niedzielę Miłosierdzia Bożego obchodzili imieniny senior konfraterni Jerzy Grzegorz Kazimierczak oraz wicesenior Jerzy Pawlikowski. Eucharystia była sprawowana w ich intencji oraz za ś. p. Jerzego Oziębło, męża siostry Eli, który kilka miesięcy temu doszedł do Domu Ojca.

Po Mszy św. wszyscy wyruszyli na szlak. Dzień znów wietrzny, ale - wbrew prognozom - słoneczny, bardziej sprzyjał marszowi. Po przejściu 3 km pątnicy dostrzegli „biały żagiel na horyzoncie” – wieżę kościoła św. Jakuba w Wieleninie, do którego szli przez kolejne 4 km wśród wiosennych pół. Po wyjściu z Wielenina oczom wędrowców ukazała się kolejna wieża – tym razem była to wieża Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uniejowie. Usytułowana na skarpie nad Wartą XIV w. gotycka świątynia, stoi w centrum miasta. Widać to doskonale z drugiej strony Warty, gdzie w ostatnich latach wybudowano znane termy.

Z Uniejowa pielgrzymi, idąc wzdłuż Warty, dotarli do Spycimierza, słynnego na całą Polskę z 3-kilometrowych dywanów kwiatowych, które mieszkańcy  układają wzdłuż głównej ulicy wsi co roku w Uroczystość Bożego Ciała. W tym dniu Spycimierz odwiedzają tysiące wiernych i turystów; wśród nich wielu cudzoziemców.  Wyjeżdżają zachwyceni parafią w kwiatach.

W niedzielę 23 kwietnia br. po Mszy św. w spycimierskim kościele miała miejsce ważna dla parafian uroczystość – imieniny ks. proboszcza Wojciecha Kaźmierczaka. Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej odegrała Sto lat, a parafianie złożyli życzenia i wręczyli solenizantowi bukiet kwiatów oraz prezent, którym była książka lub album.
Za Spycimierzem, pątnicy przekroczyli granicę Województwa Wielkopolskiego. Przez kolejne 10 km szli wśród pól i lasów, w większości gruntowymi duktami. Gdy zbliżali się do ponad 600-letniego miasta Dobra, dostrzegli oddalone o kilkanaście kilometrów kominy Elektrowni Adamów w niedalekim Turku, a następnie wieżę kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dobrej.
Świątynia w Dobrej, była zwieńczeniem dwudniowego pątniczego etapu, który liczył ponad 60 km.        

Pątnicy, wdzięczni Bogu i św. Jakubowi za pomoc i opiekę, nie zapominają w swych  modlitwach również o bliźnich, którzy dobrze dla nich czynili. Szczególne podziękowania tym razem wyrażają kapłanom: o. Leszkowi Walkiewiczowi oraz ks. por. Stanisławowi Pawłowskiemu, którzy sprawowali dla nich specjalne Msze św.  

Dziesiąty, ostatni etap pielgrzymki
Ze Świętym Jakubem do Świętego Józefa  odbędzie się w dniach 20-21 maja br. Pielgrzymi będą szli z miasta Dobra do Kalisza. Wyjazd busem z Warszawy (Plac Bankowy) 20 maja o godz. 6.00.

Zapisy:
kazimierczak1711@wp.pl, caminomazowieckie@gmail.com, lukaszstefaniak@poczta.fm.
Informacje:
www.santiago.info.pl

Łukasz Stefaniak, Ewa Wasiak
Foto. Piotr Szarko

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;